Proslava blagdana sv. Josipa na Mertojaku 2014.

Crkva Kristova bogata je mnogim Božjim ugodnicima koji se nalaze u nebu a koje mi častimo i slavimo na zemlji. Jedan od najvećih je svakako današnji svetac sv. Josip, zaručnik BDM, čuvar i odgojitelj Isusov. O tome svjedoče brojna svetišta, crkve, samostani, knjige o sv. Josipu, molitvenici, glasila sa svečevim imenom, a posebno svjedoče toliki vjernici koji se njemu mole i o njegovim blagdanima ispunjaju crkve, svjedočite vi koji ste se prošlih dana trodnevnice i večeras okupili oko tog Božjeg ugodnika – kazao je predvodeći misno slavlje u župnoj crkvi Sv. Josipa na Mertojaku don Vinko Sanader, župnik i upravitelj solinskog svetišta Gospe od Otoka.

Proslava blagdana sv. Josipa

Naime, središnje misno slavlje kojim je obilježen blagdan sv. Josipa u Splitu održano je u istoimenoj crkvi na Mertojaku, a predvodio ga je don Vinko Sanader, brat bivšeg premijera Ive Sanadera, uz koncelebraciju župnika Župe sv. Josipa don Vjenceslava Kujundžića,, don Mladena Parlova, don Mihaela Jelavića, don Petra Čondića i don Marijana Čaglja. Crkva je bila prepuna, te je mnoštvo vjernika misu slušalo i u dvorištu, kao i uvijek kad se slave blagdani u ovoj župi.

Don Vinko Sanader održao je nadahnutu propovijed, na kojoj su mu svi nakon mise čestitali, a prvi župnik don Vjenceslav Kujundžić, još s oltara. U propovijedi je don Vinko govorio o sv. Josipu i poniznosti koju je zaručnik Blažene Djevice Marije pronosio svojim radom i životom.

- Sveti Josip je pri srcu svakom kršćaninu, a posebno nama Hrvatima koji smo ga još od 1687. u Hrvatskom saboru izabrali za svoga zaštitnika. Očito je da je Josip bio drag i samome Bogu jer mu je povjerio na čuvanje i skrb svoga Sina Isusa.

Ona pohvala koju je Bog uputio Abrahamu, o kojoj smo slušali u drugom čitanju, ide na poseban način svetom Josipu, jer je i on svoju ulogu i zadaću prihvatio bez prigovora, bez komentara. I on je vjerovao Bogu i nadao se protiv svake nade, posebno u onim trenucima koji su izgledali bezizlazni, baš kao i Abraham.

Mnoge kreposti i odlike resile su svetoga Josipa koje su zabilježene u raznim molitvama napisanim njemu u čast, kao i u zazivima litanija u njegovoj krunici. Sve spomenute vrline apsolutno stoje svetom Josipu i bilo bi ih lijepo sve obraditi i o njima razmišljati. Ipak, može se reći da je krepost poniznosti bila dominantna u njegovu životu. O toj kreposti želim danas zajedno s vama razmišljati jer je poniznost, ta važna krepost, postala strana i gotovo nepoznata današnjem naraštaju – kazao je don Vinko Sanader, te nastavo.

- Naime, živimo u društvu koje boluje od toga da ljudi sebe uzvisuju time što će druge poniziti. Rivalstva su prisutna na sve strane. Toliko je tragikomične taštine oko nas, toliko umišljenosti, uobraženosti i lažnih veličina.

Svi bi htjeli biti neki lideri ili idoli mase, poznata imena. Na taj način se stvaraju vrijednosni kriteriji po prvim mjestima a ne po dobrim djelima! Stvoreno je načelo: Nije važno tko će više učiniti za opće dobro, nego tko će zauzeti prvo mjesto. Oholost kuca na svačija vrata, ona je čovjeku nekako u krvi. To je zaraza s kojom se rađamo. Oholost je izvor mnogih grijeha.

Ona je upropastila prve ljude i mnoge oko nas. Ohole i bahate ljude nitko ne voli, a opet toliki toj oholosti teže – istaknuo je don Vinko Sanader.

- Treba odmah reći - nastavio je - da biti ponizan ne znači sebe ponižavati ili dopuštati drugome da te ponižava i omalovažava. Ne, ponizan čovjek je pun dostojanstva.

Odlika poniznog čovjeka je skromnost. On ne teži za slavom i čašću, ali nije bez zdrave ambicije. Ako ga ljudi izaberu na neki časniji položaj ili dobije upravljačku vlast, on ne mijenja ćud i ponašanje. Svjestan je svojih sposobnosti i mogućnosti, ali i svojih ograničenosti. On ne glumi neku veličinu.

Sveti Jakov u svojoj poslanici poziva: Ponizite se pred Gospodinom i on će vas uzvisiti! A sveti Petar upozorava: Bog se oholima protivi, a poniznima daruje milost.

I mi se protivimo oholima, nisu nam dragi, a istodobno nas izjeda želja za čašću, vlašću i prvim mjestima. Patimo da nas ljudi hvale. Gladni smo ljudskih priznanja i zavidni kad ih drugi primaju.

Poštovani vjernici, svakodnevno smo na ispitu i pred odlukom: izabrati poniznost ili oholost. Želimo li zadobiti sretnu vječnost i spasenje, znamo što treba biti naš izbor. Možda će nas izbor poniznosti koštati raznih nevolja i stradavanja, ali ne trebamo se bojati jer je Bog s nama. Ako nas Bog i ne čuva od nevolje, čuva nas u nevolji da nas ona ne dokrajči i ne uništi (...)

Zato je važno prema sebi biti iskren i priznati svoje ograničenosti, vidjeti ne samo ono što jesi nego i ono što nisi; ne gledati samo kako si bolji od mnogih ljudi nego vidjeti i da stvarno ima boljih od tebe; vidjeti ne samo koliko imaš talenata nego i koliko ih nemaš; vidjeti ne samo ono što znaš nego i koliko toga još i ne znaš, a možda nikad nećeš ni znati.

Onu Sokratovu izreku - znam da ništa ne znam - uistinu može reći jedino ponizan čovjek, jer je samo takav svjestan koliko toga još ima što nikada neće moći otkriti. I tu dolazimo do paradoksa, jer da bi znao da ništa ne znaš moraš doista jako puno toga znati!

Ponizna osoba je objektivna, točno vidi i sebe i druge, svjesna je svoje uloge u svijetu ali i uloge drugih ljudi. Promatra svijet u cjelini i ne stavlja sebe u središte niti na prvo mjesto...

Najveći primjer poniznosti pružio nam je svima sam Isus i zato je mogao reći: Učite se od mene jer sam blaga i ponizna srca. On je u evanđelju više nego jasan kad govori o oholosti i poniznosti: Svaki koji se uzvisuje bit će ponižen, a koji se ponizuje bit će uzvišen. Isusov primjer savršeno je slijedio i sveti Josip, ali ne sumnjamo da je i Isus od Josipa imao što naučiti.

Poštovani vjernici, svatko je od nas pozvan rasti u vrlinama, između ostaloga i u kreposti poniznosti o kojoj smo govorili. Ljubav i poniznost potiču na uzajamnu pomoć, na savjestan rad, na izbjegavanje oholosti, ljubomore i zavisti.

Sv. Josip je dostojno i ponizno ispunio svoje životno poslanje u životu Svete Obitelji, u Kristovoj blizini. Evanđelja nam o svršetku njegova života ništa ne govore, ali vidimo i znamo da ga je Isus dobro nagradio na kraju života.

I mi rado idimo k Josipu i molimo ga da i nama isprosi one milosti koje je on sam od Isusa primio, molimo ga:

Sveti Josipe, izmoli nam od Isusa milost poniznog srca i duha, milost blagosti i dobrote srca!
Sveti Josipe, pomozi nam da i mi volimo Isusa kao što si ga ti volio!
Sveti Josipe, nikada nas ne napuštaj, osobito ne u smrtnom času!
Isuse, Marijo i Josipe, predajemo vam naša srca i duše!

Isuse, Marijo i Josipe, pomozite nam, prosvijetlite nas, spasite nas! Amen – zaključio je propovijed don Vinko Sanader, čestitajući svima dan župe, Dan očeva i imendan onima koji nose dično ime sv. Josipa.

Foto Galerija

Subota, 17. travnja A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 19 

Web Statistika

counterDanas47
counterOvaj mjesec4181
counterSveukupno949938