Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. (2. dio)

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

Drugi dan

Vinkovci, Ovčara, Spomen dom Ovčara, Ilok, Memorijalno groblje, Trpinjska cesta, Spomen-dom hrvatskih branitelja, crkva Sv. Filipa i Jakova, Vinkovci

Drugi dan, nakon obilnog „slavonskog doručka“ (čitaj: kulen, kobasice, domaći džem, sir i ostale delicije) uputili smo se na najveće hrvatsko stratište Domovinskog rata – Ovčaru. Tamo nas je već dočekala gužva jer zainteresiranost za posjet ovom mjestu iznimno je velika. Prvo smo otišli na samu Ovčaru kod spomenika te položili svijeće i cvijeće te se pomolili za naše branitelje i civile koji su život dali za nas.

Jedan vojnik, bivši pripadnik HOS-a, ujedno je svjedočio o događajima. Prvo su iz bolnice po hladnoći odvedeni u hangar gdje su mučeni. Četvrto ranjenika tu je umrlo od batina. Prvog su ubli Sinišu Glavaševića kao simbol otpora. Nakon njega ubijen je član HOS-a Jean-Michel Nicolier, zvan „Francuz“. Na stratištu je zasađeno 200 grmića za 200 pronađenih žrtava. Još 61 osoba vodi se kao nestala te se nadamo da će se i njihovi ostaci pronaći.

U blizini stratišta je i hangar u koji su ranjenici bili odvedeni te mučeni dan prije strijeljanja na Ovčari. Hangar je danas Spomen dom Ovčara. Pri ulasku su simbolički zaglavljena vrata tako da poručuju da se više nikada neće zatvarati. Pod je prepun čahura u betonu, dok su na zidovima slike umrlih koje se naizmjenično pale i gase. U podu u podnožju slika uz zidove su osobni predmeti poginulih. Neki su nađeni uz njih, a neke je darovala rodbina poginulih. U sredini hangara je spirala po kojoj se ispisuju imena poginulih te završavaju u upaljenoj svijeći. Na krovu je točno zvijezdica koliko i žrtava kao simbol na poginule. Teško je vidjeti to mjesto i zamisliti kako su ljudi tu od batina umirali, mučeni, maltretirani, odvedeni na stratište.

Nakon toga smo krenuli u oblizak podunavlja i to na krajnju istočnu točku Hrvatske – Ilok. Ilok je grad koji je u ratu bio prvi zauzet. Srbi i JNA tu su provodili svoja sadistička mučenja i ubijanja te uništavanja vjerskih i hrvatskih stambenih objekata. Mjesto je bilo gotovo do kraja razrušeno i većina stanovništva protjerana. Ističe se hrabrost župnika crkve Svetog Ivana Kapistrana koji nije napustio grad iako su mu više puta pokušavali srušiti crkvu i njega ubiti. Ilok je prekrasan grad, ugodnih ljudi i, naravno, neizostavnog vina. Vinski podrumi su glavna atrakcija grada te su zaista mjesto koje može svatko posjetiti. U Iloku smo i ručali te nastavili povratak u Vukovar. Putem smo još vidjeli i hrvatsko mjesto Šarengrad koje slično kao i Ilok brzo prirasta srcu.

U povratku smo odlučili još jednom posjetiti memorijalno groblje, Trpinjsku cestu te Spomen-dom hrvatskih branitelja. Dosadašnjih godina uvijek smo na Memorijalno groblje odlazili na Dan pada kada je tamo mnoštvo ljudi i ne može se to doživjeti intimno kao dan poslije. Sada, u tišini i samoći stajali smo kroz mnoštvo bijelih križeva, kraj svakog cvijet i upaljena svijeća... Prizor od kojeg zastaje dah. Pored spomenika poginulima smo svi zapalili svijeću te se pomolili za sve naše branitelje koji su nas spasili od agresora. Grob heroja Blage Zadre i njegovog sina Roberta je prepun svijeća i vijenaca. Ljudi za njih iskazuju posebno poštovanje. Na groblju i danas ima otvorenih grobova za one koji još nisu nađeni, ali i za one koji su živi, ali su kao branitelji Vukovara izrazili želju da se pokopaju uz svoje suborce u Vukovaru.

Trpinjska cesta je jedno od najkrvavijih mjesta borbe u domovinskom ratu. Tu je razoreno najviše tenkova te je i danas tu spomenik zapovjedniku Blagi Zadri te tenk kao simbol rušenja Vukovara, ali i uspješne duge obrane od srbijanskih i jugoslavenskih zvijeri. Odmah je tu i Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Za objekt na Trpinjskoj možemo reći da su „vrata svih arhiva“ jer postav podržava neprekidno dopunjavanje arhivskom građom - vizualnom i audiograđom - o danima obrane Vukovara. Okosnica unutar prostora je spiralni zid, čime autor prenosi „simboliku zračnog vrtloga koji je začetak kasnije vojno-redarstvene akcije Oluja“, dok već sam ulazak u Spomen-dom daje dojam labirinta onako kako su i vukovarski branitelji '91. bili u labirintima nepredvidivih izlaza. U polumraku, svjetlosnim efektom ispisuju se imena 1.011 poginulih u obrani na području bivše općine Vukovar.

Na zidovima koji okružuju „spiralu“ postavljeno je 12 monitora koji projiciraju arhivsku građu. Prvo, prikazuje se dio materijala o razaranju Vukovara, njegovoj obrani. Dokumentarna građa, bez interpretacija, samo ogoljena istina. Zanimljivo je danas čitati izjave srbijanskih političara čije stranke su i danas u njihovom saboru. Ne samo da nisu htjeli raspad Jugoslavije pod velikosrbijanskom čizmom, već su otvoreno pozivali na genocid, ubijanje Hrvata i protjerivanje i uništavanje.

Kao poslijednje stajanje na našem obilasku, bili smo u crkvi Sv. Filipa i Jakova. Crkva je danas obnovljena, tek jedan dio ostavljen je u stanju kakvom je bio (razrušen) te je u jednom stupu ostavljena rupa koja je bila izbušena za dinamit kojim se planiralo crkvu sravniti sa zemljom. Intervencijom međunarodne zajednice to se nije dogodilo. Ipak, crkva i samostan teško su stradali u srpskoj agresiji na grad Vukovar i Hrvatsku. Franjevci su ostali kao potpora svome puku u gradu tijekom srpske opsade grada Vukovara. S vukovarskim hrvatskim pukom bili su deportirani i mučeni u srpskim logorima. 1995. godine tijelo svetog Bone, zaštitnika grada Vukovara, spaljeno je srpskom mržnjom na sve hrvatsko i katoličko u kripti crkve Sv. Filipa i Jakova. Kada su se franjevci vratili, crkva je bila potpuno razrušena te ispisana grafitima. Na oltaru je stajala lubanja (vjerojatno nekog od nestalih Hrvata) s cigarom u ustima ispod koje je, na ćirilici, pisalo: „BOG PRAŠTA, SRBI NIKADA“.

Prema dogovoru, u večernjim satima, opet smo se smjestili u tople domove naših domaćina te uz bogatu „trpezu“, ćakulu i dojmove ispratili još jedan dan za nama!

Srijeda, 3. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 14 

Web Statistika

counterDanas130
counterOvaj mjesec575
counterSveukupno938488