20 godina zajedno u Kristu

20 godina zajedno u KristuDragi župljani!

Svečanim misnim slavljem na blagdan svetoga Josipa, našega zaštitnika, koje je predvodio naš nadbiskup mons. Marin Barišić, obilježili smo dvadeseti rođendan župne zajednice, kojega smo počeli obilježavati 15. prosinca 2011. godine na prvi blagdan Drinskih mučenica, svečanim misnim slavljem, koje je predvodio prvi župnik don Ivan Čotić.

Ovo je prigoda prisjetiti se početaka župe i njezina nastanka kao žive zajednice, gradnje župne crkve, te svesrdne zauzetosti, odricanja i ljubavi njezinih članova. Župa je osnovana 21. kolovoza 1991. godine, dekretom nadbiskupa, monsinjora Ante Jurića. Njezinim župnikom je imenovan don Ivan Čotić, mladi i zauzeti svećenik, koji se nakon imenovanja trudio naći i urediti prikladan prostor u kojemu bi se zajednica mogla okupljati i slaviti svetu misu. Tako je njegovom zauzetošću i marom uređen prostor protuatomskog skloništa u blizini škole na Mertojaku, u kojemu je slavljena prva sveta misa 15. prosinca 1991. godine.

Don Ivan se prisjetio početaka i okupljanja u „najljepšoj katedrali“. - Ništa nije moglo oduzeti radost koja je živjela u srcima i bila vidljiva na licima. Ni zagušljivost prostora, ni vlaga, ni komarci, - rekao je don Ivan, obraćajući se vjernicima, - nisu mogli pomutiti raspoloženje koje je vladalo među članovima župne zajednice. Uz zauzeti pastoralni rad, odmah se je pristupilo pronalaženju terena i ishođenju potrebnih dozvola za podizanje crkve. Temeljni kamen blagoslovljen je 1996. godine, a već godinu dana poslije blagoslovljen je novouređeni crkveni prostor i slavljena sveta misa. Ljudi su darivali, odricali se i malo se tko može usporediti s Mertojakom, reče don Ivan, jer su upravo oni dali više od 80 posto novca, za razliku od drugih crkava koje su gradile Njemačka, Austrija, Italija, Švicarska, a u novije vrijeme i Splitsko-makarska nadbiskupija. - Davali ste u vrijeme rata i poraća, kada je bilo mnogo teže nego danas - naglasio je don Ivan.

Crkvu je posvetio na blagdan svetoga Josipa 2001. godine nadbiskup, monsinjor Marin Barišić.

U njoj se od 1997. godine slavi sveta misa. Sami crkveni prostor treba kompletirati i oplemeniti klupama, za koje prikupljamo potreban novac, što teško i sporo ide, obnoviti crkvenu rasvjetu, obojiti crkvu, jer je sve već dotrajalo, nabaviti orgulje. U podizanje same crkve i pastoralnog centra potrošila se „vreća novca“, a još je potrebno upravo toliko da bi se sve potrebno uredilo i bilo uredno i lijepo, kako i dolikuje domu Božjemu.

Svakako, župna zajednica okuplja se i slavi slavlja već dvadeset godina. Neću nimalo pretjerati kad kažem da radosno i u poniznosti, baš po Božju, živi i svjedoči. A to je najvažnije. Takav stav i vjera sve su ovo i stvorili, a obilježavanje dvadesetog rođendana bit će poticaj da se vrati prvotno oduševljenje i svi potrebni radovi dovrše.

Stvaranjem samostalne i neovisne domovine Hrvatske stvarana je i stvorena naša župna zajednica. Dvadeset godina zajedničkog rasta u neovsnoj domovini. Ratne nevolje ni stradanja nisu mogle omesti radost napredovanja i zajedništva u Kristu, naprotiv, vjernike su ove zajednice u svakom pogledu snažile i jačale. Ni prognanici sa svojim nevoljama, koje su župljani radosno primali i susretali, nisu mogli umanjiti radost. Nevolje jednih i radost drugih dijelile su se i živjele zajedno.

U ovih dvadeset godina u župi su bila 1023 krštenika, 1448 prvopričesnika, 1246 krizmanika, 247 vjenčanja i 670 sprovoda, obavljeno na gradskom groblju Lovrinac u Splitu ili u mjestima porijekla.

Da bi pastoral bio na visini, a potrebe vjernika zadovoljene, župnicima su od samih početaka dolazili  svećenici koji su uz svoje redovite obveze pomagali župniku i bili na raspolaganju vjernicima. Tako je 1995. godine počeo dolaziti don Ivan Banić, profesor hrvatskog jezika i književnosti i ravnatelj Nadbiskupijske klasične gimnazije, i ostao do 1998. godine. Od 1998. do 2005. don Josip Periš, predstojnik Katehetskog ureda. 2003. godine kao đakon u župu je došao don Jozo Gojsalić, koji je i nakon mlade mise dodijeljen župi kao župni vikar. Poslije njegova odlaska u kolovozu 2006. godine, s nama je don Ivan Lovrić koji ostaje jednu školsku godinu, a sužupnikom je imenovan don Leonardo Krakan.

S don Leonardom smo se oprostili 2009. godine, a došao nam je don Dalibor Milina koji je u župi ostao do kolovoza 2011. godine. Od tada župa nema župnog vikara, u pastoralu pomažu oci isusovci s Manuša u Splitu. Svi su oni ostavili velik trag u župi na čemu im u svoje osobno i u ime župne zajednice zahvaljujem. Župniku u župnoj katehezi pomažu vjeroučitelji, od ove godine i časna sestra Darija Bota, koja je do odlaska u mirovinu radila u III. gimnaziji u Splitu. Za sve njih smo zahvalni Bogu i neka sve bude na veću slavu Božju i rast našeg zajedništva.

Od samog početka u župi su se počele rađati i stvarati molitvene zajednice. Zajednica Nazaret je prva, prije deset godina osnovana je zajednica Krvi Kristove, koja je i najbrojnija, zatim Marijina Legija, zajednica Božanskog milosrđa i Neokatekumenski put. One se sve uključene i u održavanje i uređenje crkve. I svaka od ovih malih zajednica u službi je župne zajednice.

Župa ima jednog bogoslova, jednog sjemeništarca, dva bogoslova u neokatekumskom sjemeništu Redemptoris mater i jednoga bogoslova kod Salezijanaca.

A misna slavlja u našoj crkvi uveličavaju pjevački zborovi, koji također obilježavaju svoj dvadeseti rođendan. Mješoviti zbor, zbor mladih „Agnusi“ i „Slavuji svetog Josipa“, dječji zbor. Njih, od prvog dana, vodi profesorica Mirjam Zubanović, na čemu joj je župa osobito zahvalna.

Promjenom političkih prilika u svijetu i domovini mijenjaju se i vjernici i odnos prema Crkvi. Osobito kad su u pitanju kršćanske vrijednosti. Relativizam, po kojemu ista stvar može biti jednako dobra ili loša, kako se uzme, ostavlja traga. Žaliti za prošlim vremenima nema smisla, očekivati čudo ili slučaj još manje. Ostaje jedino živjeti i svjedočiti kršćanske vrijednosti. Tako će živa zajednica postati svjetlo i svjetionik, vidljiva i prepoznatljiva.

Ovo je i dvadeseti broj našega župnoga glasila Zraka svjetlosti. Neka i dalje bude u službi zajednice.

Neka ova oživljavanja lijepih uspomena vezanih uz rađanje i rast zajednice raspale onaj prvotni žar, kako bismo i dalje, s još većim žarom i marom, pod zaštitom svetoga Josipa, nastavili izgrađivati svoju župu kao zajednicu vjere i života u krilu Katoličke crkve, a na dobro i sreću svoga hrvatskog naroda kojemu je sveti Josip zaštitnik i zagovornik.
Svi osjećali njegov zagovor danas i sve dane života.

Obnovljeni u Duhu, radosno dočekali blagdan Gospodnjeg uskrsnuća.

Vama i svima vašima sretan i blagoslovljen Uskrs želi vaš župnik don Vjenceslav

Petak, 5. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 6 

Web Statistika

counterDanas44
counterOvaj mjesec1040
counterSveukupno938953