Obilježena 20. obljetnica naše župe

Obilježena 20. obljetnica naše župeNaša Župa sv. Josipa obilježila je 20. obljetnicu svoga postojanja u ponedjeljak 19. ožujka, na blagdan zaštitnika sv. Josipa. Središnje misno slavlje u župnoj crkvi Sv. Josipa predvodio je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u koncelebraciji s deset svećenika predvođenih našim župnikom don Vjenceslavom Kujundžićem. Uime župljana pozdravnu riječ nadbiskupu uputila je župljanka Nikolina Giljanović, koja je od samih početaka članica župnih zborova. Podsjetila je na ponosne početke župe koja je osnovana 21. kolovoza 1991. godine odvajanjem od dijela župe Srca Isusova na Visokoj kao i od dijela župe Gospe od Milosrđa na Žnjanu.

Prvi župnik novoosnovane župe bio je don Ivan Čotić, a 2003. naslijedio ga je don Vjenceslav Kujundžić. Prva misa slavljena je 15. prosinca 1991. godine u prostoru protuatomskog skloništa dječjeg vrtića. Župna crkva sv. Josipa počela se graditi pet godina poslije, a već je 1997. u novoj crkvi rečena prva sveta misa. Na blagdan sv. Josipa 2001. god. nadbiskup Ante Jurić obavio je njezinu posvetu. Crkva je danas posve uređena, zavaljujući naporima župnika te doprinosima vjernika i dobročinitelja. „Radosni, ponosni i raspjevani, riječi su koje danas s pravom odzvanjaju ovim Božjim hramom. Dvadeset godina postojanja i rasta ove župne zajednice drago mi je ne samo vidjeti nego i čuti, doživjeti. Ovo je uistinu živa župna zajednica, prava jedna obitelj koja je kao rijetko koja župa odvajala od svojih usta kako bi izgradila ovu crkvu, materijalni i duhovni hram na koji ste ponosni“, kazao je na početku misnoga slavlja nadbiskup Barišić.

Crkvu na Mertojaku gradili su vjernici, više od 80% sredstava dali su upravo oni i to u vremenu rata i poraća, još težem nego što je današnje. U propovijedi je nadbiskup govorio o ulozi sv. Josipa u povijesti spasenja, ali i danas kada ga kao zaštitnika slave obitelji, Katolička crkva, Hrvatski sabor i hrvatski narod, kao zaštitnika ga slavi cijeli svijet. Sveti Josip je na poseban način blizak onima koji proživljavaju materijalnu, ali i duhovnu oskudicu, što zbog nezaposlenosti, što zbog prezaposlenosti, naglasio je mons. Barišić. U tom se surječju posebno obratio roditeljima, očevima, koje je nazvao „stabilnim tlom“, odnosno čvrstim temeljem obitelji, i majkama koje su „nebo“ svojoj djeci. „Dragi roditelji, na vama je odgovornost za vašu obitelj, za vašu djecu. Boli vas kada vidite da ne možete osigurati djeci ono primarno, kruh svagdanji. Svaki dan zajedno molite: 'kruh naš svagdanji' i pri tom znate da je kruh potreban, ali jednako tako da nije dovoljan.

Onaj kruh koji daje radost i smisao postojanja je euharistijski kruh, kruh Gospodinova Duha“, istaknuo je nadbiskup te nastavio: „Iako su danas jači brojni drugi utjecaji koji odgajaju našu djecu i nove naraštaje, onaj obiteljski treba ostati najjači. Ono što roditelji daju u ljubavi određuje naš život. Stoga je važno odgovorno prihvatiti i nositi svoje uloge kako obiteljske tako i društvene.“ Riječ zahvale na kraju misnoga slavlja, koje je svojim pjevanjem uzveličao župni mješoviti zbor i vokalno-instrumentalni sastav „Agnus“ pod vodstvom prof. Mirjam Zubanović, uputio je ponosni župnik Kujundžić. U zahvali se prisjetio svih onih koji su od početaka sudjelovali u izgradnji crkve, ali i župne zajednice u kojoj djeluju brojne molitvene, liturgijske, karitativne i druge zajednice, za sve dobne uzraste. Istaknuo je, također, dobru suradnju s Osnovnom školom „Mertojak“ i njezinim ravnateljem Mijom Bajićem i Gradskim kotarom „Mertojak“, s njegovim predsjednikom Kristijanom Mihaljevićem.

Posebnu zahvalu uputio je župniku župe Gospe od Milosrđa na Žnjanu don Ranku Vidoviću, voditelju trodnevice koja je služila kao bliža priprava za proslavu velikog jubileja te nadbiskupu Barišiću na svesrdnoj podršci i upućenim riječima. „Oče nadbiskupe, bez vas ovo slavlje ne bi bilo potpuno. Želimo vam da svoju lađu Splitsko-makarske nadbiskupije sretno vodite svome cilju“, kazao je župnik Kujundžić, a svoju zahvalnost pjesmom „Kapetane moj“ otpjevali su pjevači. Ova splitska župa danas ima oko 7.000 vjernika. Kroz proteklih dvadeset godina u njoj je bilo 1023 krštenika, 1448 prvopričesnika, 1246 krizmanika, 247 vjenčanja i 670 sprovoda. Ove se godine sakrament potvrde priprema primiti 75 krizmanika, a sakrament euharistije 75 prvopričesnika. Obilježavanje 20. obljetnice postojanja započelo je 15. prosinca 2011. na prvi spomendan bl. Drinskih mučenica, koje će biti suzaštitnice župe na Mertojaku.

preuzeto s: http://www.nadbiskupija-split.com

Foto Galerija

Petak, 5. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 4 

Web Statistika

counterDanas32
counterOvaj mjesec1028
counterSveukupno938940