Početak obilježavanja 20. obljetnice Župe sv. Josipa

Početak obilježavanja 20. obljetnice župe sv. Josipa na MertojakuŽupa sv. Josipa na splitskom Mertojaku započela je obilježavanje 20. obljetnice postojanja, na prvi spomendan bl. Drinskih mučenica, u četvrtak 15. prosinca u župnoj crkvi, svečanim misnim slavljem koje je predvodio njezin prvi župnik don Ivan Čotić, a sadašnji župnik na splitskom Sućidru. „Velika mi je radost biti danas s vama kada počinjemo obilježavati ovu veliku i važnu obljetnicu naše župe na Mertojaku koja je uistinu zajednica vjere i života“, kazao je Čotić uvodeći u misno slavlje, koje je svojim pjevanjem uzveličao župni mješoviti zbor.

Bila je to prigoda prisjetiti se početaka župe i njezinoga nastanka kao žive zajednice, gradnje župne crkve Sv. Josipa te svesrdne zauzetosti, žrtve odricanja i ljubavi njezinih župljana. Župa sv. Josipa na Mertojaku u Splitu osnovana je 1. rujna 1991. godine, a prva župna misa upriličena je 15. prosinca iste godine. „Sjećam se kada smo točno prije 20 godina slavili prvu svetu misu u našem skloništu. Nadbiskup Jurić blagoslovio je sklonište koje nam je postala najljepša katedrala. Nije nam smetala zagušljivost i vlaga niti su nas sprječavali komarci da slavimo Boga na najveličanstveniji način“, kazao je prvi župnik na Mertojaku Čotić obraćajući se svojim nekadašnjim župljanima.

Župna crkva Sv. Josipa počela se graditi 1996. godine, a već je 1997. u novoj crkvi rečena prva misa. Na blagdan Sv. Josipa 2001. god. nadbiskup Ante Jurić obavio je njezinu posvetu. Crkva je danas posve uređena, zavaljujući naporima župnika te doprinosima vjernika i dobročinitelja. U surječju žrtve, ljubavi i sebedarja o kojem svjedoče bl. Drinske mučenice, Čotić je naglasio da se s Mertojakom rijetko tko može usporediti jer je ostale naše crkve gradila Njemačka, Austrija, Italija, Švicarska te u zadnje vrijeme Splitsko-makarska nadbiskupija. Međutim, crkvu na Mertojaku gradili su vjernici, više od 80 % sredstava dali su upravo oni i to u vremenu rata i poraća još težem nego što je današnje, istaknuo je Čotić te dodao: „Razumjeli ste i prihvatili onu Pavlovu da je blaženije davati nego primiti“.

U župi djeluju zborovi, ministranti, brojne molitvene, liturgijske, karitativne i druge zajednice za sve dobne uzraste. Svi će oni od blagdana sv. Josipa sljedeće godine, kada završava obilježavanje 20. godina župe, početi slaviti svoje obljetnice pod vodstvom sadašnjega župnika don Vjenceslava Kujundžića, koji je Čotića naslijedio 2003. godine. „Prije 20 godina preuzeo si jedra bez čamca i kormilo bez broda“, kazao je župnik Kujundžić zahvalivši Čotiću na svemu što je učinio za župu na Mertojaku te mu je u znak zahvalnosti darovao sliku Svete Obitelji, što je brojni okupljeni puk pozdravio velikim i dugim pljeskom. Obraćajući se svojim župljanima Kujundžić je poručio da bi želio da u njima ponovno oživi radost i oduševljenje te je najavio da će Drinske mučenice biti suzaštitnice župe na Mertojaku.

Foto Galerija

Petak, 5. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 6 

Web Statistika

counterDanas51
counterOvaj mjesec1047
counterSveukupno938960