Istraživanje: Papa u Hrvatskoj

Papa Benedikt XVI.Portal Križ života proveo je veliko istraživanje vezano uz ovogodišnji posjet pape Benedikta XVI. Hrvatskoj u kojem je sudjelovalo 1146 osoba, a samo istraživanje donosi niz zanimljivih podataka koji se mogu pretraživati i filtrirati po različitim parametrima.

82,9% ispitanika podržalo je pastoralni Papin pohod Hrvatskoj, a protiv je bilo 17,1% ispitanika. Što se tiče državnog predznaka Papinog dolaska kao poglavara Svete Stolice, njega je podržalo nešto manje ispitanika, odnosno 77,67 posto.

Na susret s Papom 4. i 5. lipnja u Zagrebu planira doći nešto više od 40,1% ispitanika, na susretu s Papom 33,4 posto neće sudjelovati, a nešto više od 26% nije sigurno hoće li tih dana doći u Zagreb na susret s Benediktom XVI. ili ne.

Kako su u medijima spominjani i mogući prosvjedi protiv Pape, istraživanje je pokazalo da velika većina ispitanika (87,7%) neće sudjelovati u mogućim prosvjedima, 6,1% bi sudjelovalo na prosvjedima, a možda bi im se priključilo dodatnih 6,2% ispitanika.

Financiranje Papina posjeta

Gotovo 40% ispitanika smatra da je organizacija Papinog posjeta Hrvatskoj preskupi projekt zbog gospodarske i ekonomske situacije u Hrvatskoj, a 60% ispitanika smatra da se ne radi o preskupom projektu za sadašnju situaciju u Hrvatskoj.

Što se tiče samog financiranja, najveći broj ispitanika (55,5%) smatra da bi Papin posjet Hrvatskoj trebali financirati i država i Katolička crkva, nešto više od 34% smatra da bi Papin posjet u cijelosti trebala financirati Katolička crkva, a tek 10,1% ispitanika misli da bi posjet Benedikta XVI. Hrvatskoj trebala financirati država.

Sadržaj Papina posjeta

Ispitanici su dali mišljenje i o tome koja će biti glavna Papina poruka u Zagrebu. Najviše njih (37,5%) misli da će Papa porukama poduprijeti duhovnu i moralnu obnovu vjernika katolika u Hrvatskoj, a 33,1% ispitanika misli da će glavna poruka biti podrška obitelji, pošto će i sam Papa predvoditi nedjeljno misno slavlje u povodu proslave Nacionalnog dana obitelji.

6,6% ispitanika smatra da će glavna Papina poruka biti poticaj na pomirbu i oprost u regiji, 6,4 posto misli da će Papa kritizirati sekularizam, nešto više od 5% misli da će Papina glavna poruka biti podrška ulasku Hrvatske u Europsku uniju, a najmanje ispitanika, tek nešto više od 4%, misli da će glavna Papina poruka biti podrška HDZ-u uoči parlamentarnih izbora.

Posljednje pitanje istraživanja bilo je vezano uz ono što će se dogoditi nakon Papina posjeta, odnosno hoće li njegov posjet imati efekte na katolike u Hrvatskoj. Većina ispitanika, gotovo 60%, misli da se kod vjernika katolika ništa neće promijeniti nakon Papinog posjeta Hrvatskoj, 38% ispitanika misli da će katolici biti bolji vjernici nakon Papinog posjeta, a 2,7% misli da će katolici biti lošiji vjernici nakon posjeta Benedikta XVI. Hrvatskoj.

Tko je sudjelovao u istraživanju?

U istraživanju je sudjelovalo 1146 osoba, odnosno 56,3% muškaraca i 43,7% žena. Većina ispitanika (54%) ima od 18 do 34 godine, a 40,5% ima od 35 do 60 godina starosti. Većina ispitanika ima višu školu ili fakultet (65%), žive u gradu (82%), a nešto više od 40% ispitanika živi u Zagrebu i okolici.

Što se tiče vjeroispovijesti, u istraživanju je sudjelovalo 83,6% katolika, 5,67% ateista, 3,58% agnostika, 2,1% protestanata, 1,7% pravoslavaca te 0,5% muslimana.

Preuteto s portala Križ života; cijelo istraživanje možete pogledati ovdje

Subota, 30. svibnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 26 

Web Statistika

counterDanas148
counterOvaj mjesec5001
counterSveukupno851425