Svjetski dan voda

pitka vodaJučer ujutro sam pod vratima našao čudnu omotnicu. Papir je bio hrapav i siv, kao da je mješavina papira i kovine. Marke nije bilo, a moja adresa je bila napisana jasno i pravilno. Znatiželjno sam otvorio pismo. Pismo je bilo napisano rukom i rukopis mi se učinio poznat. Još je čudniji bio datum i sadržaj pisma, koje vam dajem u nastavku.

U godini 2070-toj smo. Upravo sam napunio 50 godina, ali kao da imam 85. Imam teške probleme, jer pijem malo vode. Mislim da mi je preostalo još malo vremena.

Danas sam jedna od najstarijih osoba u društvu. Sjećam se kad mi je bilo 5 godina... U parkovima je bilo puno drveća, kuće su imale lijepe vrtove, a ja sam si mogao priuštiti punu kadu vode ili stajati cijeli sat pod tušem. Sve je bilo sasvim drugačije... Sada za čišćenje upotrebljavamo maramice navlažene mineralnim uljima. Prije su sve žene imale lijepu kosu... Sada si moramo brijati glavu da bude čista bez uporabe vode. Prije je moj otac prao auto vodom koja je tekla iz cijevi. Sada djeca ne mogu vjerovati da se voda upotrebljavala na takav način!

Sjećam se mnoštva oglasa i upozorenja „štedi vodu”, ali nitko ih nije poštivao i ljudi nisu ni mislili da bi vode moglo nestati. Sada su sve rijeke, potoci, jezera, slapovi i mora kontaminirani do te mjere da se to više ne može popraviti ili ih više uopće nema. Cijelo područje oko nas je jedna velika pustinja. Infekcije probavnog sustava, kožne bolesti i infekcije urinarnog trakta su osnovni uzroci smrti. Industrija je paralizirana, nezaposlenost je dramatična. Postrojenja za čišćenje vode su glavni izvor zaposlenja, plaćaju pitkom vodom umjesto novcem. Napadi za čašu vode su na zapuštenim ulicama svakidašnja pojava... Hrana je 80% sintetična.

Nekada su govorili da odrasla osoba treba popiti 8 čaša vode na dan. Danas jedva popijem pola čaše! Ako imam i toliko! Odjeću nakon nošenja bacamo, jer je grozna. Morali smo se vratiti starom izvoru, jer vodovodna mreža ne radi, nema vode. Izgled ljudi je vrijedan sažaljenja. Izobličena tijela, dehidrirana koža puna rana zbog ultraljubičastih zraka, jer više nema ozonskog omotača oko Zemlje. Zbog isušenosti je koža 20-godišnje djevojke kao kod 40-ogodišnjakinje. Znanstvenici proučavaju razne mogućnosti, ali rješenja nema. Voda se ne može proizvesti. Više nema dovoljno niti kisika, jer više nema drveća. Pomanjkanje kisika je znatno snizilo kvocijent inteligencije novih generacija. Morfologija sperme ljudi se promijenila... Posljedica toga su djeca rođena s deformacijama, mutacijama i problemima u radu unutarnjih organa. Vladi moramo plaćati zrak koji udišemo. 137 m3 dnevno za odraslog čovjeka. Oni koji ne mogu plaćati, moraju otići iz „područja s ventilacijom” gdje su ogromna mehanička pluća koje rade na sunčevu energiju. Zrak nije dobre kvalitete, ali može se disati.

pitka vodaProsječna starost je 35 godina. U nekim državama još uvijek postoje oaze s vegetacijom uz rijeke, ali ih strogo čuva vojska. Voda je postala dragocjenost, skuplja od zlata ili dijamanata... Nema više drveća, jer skoro nikada ne pada kiša. Ako pada, pada kisela kiša. Zbog atomskih pokusa i jake industrije kraja 20. i početka 21. stoljeća, godišnja doba su se drastično promijenila. Ljudi su bili upozoreni na ta djelovanja, upozoreni da treba zaštititi okoliš, ali nitko nije mario za to.

Kad me moja kći moli da joj pričam kako je bilo kad sam bio mlad, pričam joj o tome kako su šume bile lijepe. Pričam joj o kiši, o cvijeću, kako je bilo lijepo kupati se u rijeci, loviti ribu i piti vodu do iznemoglosti. I o tome kako je ljudima bilo lijepo... Ona me pita: „Oče! Zašto više nema vode?“ Tada osjetim strašno stezanje u grlu! Ne mogu pobjeći od osjećaja krivnje, jer pripadam generaciji koja je uništila okolinu, koja jednostavno nije dovoljno ozbiljno shvaćala sva ta upozorenja... Sada naša djeca plaćaju visoku cijenu... Ozbiljno mislim, da se više neće moći živjeti na Zemlji, jer je okolina uništena do te mjere, da više nema povratka... Kako bih se rado vratio natrag i ljudima objasnio kamo vodi njihov nemar...

... dok je još bilo dovoljno vremena da se spasi naš planet!

UN procjenjuje da oko 1,1 milijarda ljudi nema pristup pitkoj vodi. Po istraživanjima UNESCO-a iz 2003., Hrvatska je po dostupnosti i bogatstvu izvora vode na vrlo visokome, petom mjestu u Europi, a na 42. u svijetu, što je strateška prednost.

Opća skupština UN-a je rezolucijom od 22. veljače 1993. odlučila da se 22. ožujka svake godine obilježi kao Svjetski dan voda. Kako bi se još više istaknulo značenje brige o vodi, razdoblje od 2005. do 2015. UN je proglasio desetljećem voda pod geslom „Voda za život“.

Subota, 17. travnja A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 12 

Web Statistika

counterDanas48
counterOvaj mjesec4182
counterSveukupno949939