Nadbiskup Barišić na Mertojaku proslavio Dan obitelji

Dan obitelji na Mertojaku„Nedjelja je poseban dan, dan kada je obitelj na okupu, a to najbolje možemo doživjeti u nedjeljnom misnom slavlju u zajedništvu s Gospodinom“, kazao je splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić pohodivši u nedjelju 6. ožujka splitsku župu sv. Josipa na Mertojaku gdje je predvodio misno slavlje u suslavlju sa župnikom don Vjenceslavom Kujundžićem i župnim kapelanom don Daliborom Milinom te proslavio Dan obitelji.

„Prije godinu dana započeli smo duhovnu obnovu naših obitelji misijama pod geslom 'Po sv. Josipu, glavi Svete Obitelji obnovi, Gospodine, sve naše obitelji'. Zgodno se to poklopilo i s Godinom obitelji i pripremom za ovogodišnji susret sa Svetim Ocem, ali i za susret s Vama, oče nadbiskupe. Ova župna zajednica svih uzrasta Vas danas okružuje kao što obitelj okužuje oca. Ona je jedna obitelj koja zajedno planira, radi, moli i slavi Boga“, kazao je župnik Kujundžić izrazivši nadbiskupu riječi zahvale i dobrodošlice na početku misnoga slavlja.

Zahvalivši na pozdravima te uzvrativši zahvalama, nadbiskup je u svojoj propovijedi govorio o obitelji i njezinim suvremenim poteškoćama, ali i o ekspanziji riječi i gubitku njezinog sadržaja. Započeo je jednom talijanskom pjesmom „Riječ, riječ, riječ, samo riječ“ koja zorno oslikava naše doba, doba riječi. „Možemo kazati da smo ljudi riječi, ali možemo li kazati da smo ljudi od riječi?“ – upitao je nadbiskup te nastavio: „Upravo o tomu progovara evanđeoski tekst koji donosi Isusov govor na Gori u kojem on veli: 'Neće ući u kraljevstvo nebesko svaki koji govori 'Gospodine, Gospodine!', nego onaj koji vrši volju Oca nebeskog'. Te iste riječi, koje je uputio svojim suvremenicima, Isus upućuje i nama danas. On želi da živimo po Božjoj riječi, da je provodimo u život.“

Dan obitelji na Mertojaku

Govoreći o Očevoj volji, nadbiskup Barišić naglasio je kako je „Njegova volja naše dobro, mir, radost, solidarnost, praštanje, ljubav. Volja Božja nije u velikim stvarima nego u lijepoj riječi, gesti ohrabrenja, brisanju suze i pruženoj čaši vode“. Obrativši se obiteljima kazao je: „Drage obitelji, nema obitelji, braka, života bez poteškoća i izazova. No, darovana nam je i snaga u riječi Božjoj koju treba utkati u srce i dušu, zavezati za ruke i staviti među oči kako bi naše misli i cijelo naše djelovanje bilo prožeto njome. Ozdravlja nas poslušnost, zahvala, oproštenje, ljubav. Uspješan odgoj, dakle, nije putem zabrana i zapovjedi nego putem odgovornosti i životnim svjedočenjem“.

U svjetlu biblijskoga teksta pozvao je vjernike da budu poput mudrog čovjeka koji gradi na čvrstom temelju (riječi Božjoj), a ne poput ludoga koji gradi uzalud. „Držite se zajedno, okupljajte se na nedjeljnim misnim slavljima, rastite u ljubavi i neka vam korizma bude blagoslovljeno vrijeme“, poručio je splitsko-makarski nadbiskup brojnom okupljenom vjerničkom puku, koji je – od najmlađih do najstarijih – ispunio crkvu. U znak zahvalnosti župljani su nadbiskupu darovali buket cvijeća.

Misno je slavlje svojim pjevanjem uveličao župni mješoviti zbor vokalno-instrumentalni sastav „Agnus“ pod ravnanjem profesorice Mirjam Zubanović. Ova splitska župa, koja danas ima oko 7 000 vjernika, osnovana je prije dvadeset godina, točnije 1991. godine. Iako u župi prednjači starija dob, još je uvijek veći natalitet nego mortalitet. Ove godine ima oko 35 prvopričesnika te oko 70 krizmanika. Župna crkva sv. Josipa posvećena je 2001. god., a danas je posve uređena, zavaljujući naporima župnika te doprinosima vjernika i dobročinitelja. U župi djeluju brojne molitvene, liturgijske, karitativne i druge zajednice, za sve dobne uzraste.

Preuzeto s web stranice nadbiskupija-split.com na kojoj možete pogledati i foto galeriju.

Četvrtak, 6. kolovoza A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 26 

Web Statistika

counterDanas332
counterOvaj mjesec2563
counterSveukupno875434