Predavanje o zdravoj prehrani

dr. Ivan ZidrumU našoj župi je 23.11.2010. u maloj dvorani održano predavanje o zdravoj prehrani. Predavač je bio dr. Ivan Zirdum iz Đakova.

U Rimu na papinskom sveučilištu Gregorijana postiže gradus magisterija 1972., a gradus doktorata iz teologije 1975. godine. Danas u bogoslovskom sjemeništu u Đakovu predaje teologiju bogoslovima i studentima laicima. Uz svoje župničke i profesorske dužnosti započeo se već prije 25 godina baviti spisateljskim, prevoditeljskim i izdavateljskim radom. Dosad je u njegovoj Knjižnici objavljeno preko 500 različitih knjiga.

Zašto ljudi toliko obolijevaju? I to unatoč velikom napretku školske medicine? To je temljena preokupacija dr. Zidruma. Prema saznanjima znamenitih liječnika, praktikanata, znanstvenika - nutricionista temeljni je uzrok svim ljudskim bolestima kriva prehrana. Čovjek, umjesto da se hrani kao na početku prirodnom hranom, on se hrani pretežito vatrom uništenom, mrtvom hranom.

Želja predavača bila je progovoriti nešto više o zdravoj prehrani - kao temelju liječenja. Naime, prirodno je zdravo!

zdrava prehranaGlavna bi ljudska hrana trebala biti voće i povrće i to u prijesnom, živom stanju. Koliko u sebe unosimo žive hrane, toliko održavamo svoje zdravlje i vitalnost. Ako smo bolesni, nećemo se temeljito izliječiti, to jest otkloniti uzrok svoje bolesti, nikakvim medikamentima nego moramo pružiti svome tijelu šansu da se oslobodi otrova (smeća) i priuštiti mu svjež zrak, čistu vodu i prirodnu živu hranu. Tada će naše tijelo na temelju toga samo sebe liječiti i podržavati svoju vitalnost. Jedini ispravni postupak!

Voće i povrće sadrže razne esencijalne tvari, poput vitamina i minerala, ali i razne druge tvari neophodne za zdrav život. Treba kreirati obroke tako da zadovolje osjećaj gladi, ali da budu zdravi i primjereni ljudskoj prehrani.

Voda i vlakna iz povrća i voća upravo će dati dovoljnu količinu obroku iako će takav obrok u konačnici biti manje kaloričan.

Profesor je iznio brojne zanimljive informacije o bolestima uzrokovanim nezdravom prehranom. Zdravi život se sastoji od 4 dijela: zrak, voda, prehrana i gibanje. Od toga je najvažnija zdrava prehrana. Idealna ljudska prehrana se satoji od 60% voća, 30% povrća i 10% orašastih plodova.

Naravno za ovakvu radikalno promjenu potrebno je puno vremena i nije preporučeno nikome naglo prelaziti. Profesor 5 godina prakticira zdravu prehranu i još u cijelosti nije prešao na ovakav režim. Ipak jede jako malo mesa i bez žitnih proizvoda. Prehranu bazira na voću.

Dani su savjeti kombiniranja hrane pa tako npr. nikada nije preporučljivo jesti škrob sa bjelančevinama (meso i krumpiri) pošto ih tijelo potpuno različito probavlja, a kad su zajedno čitava probava ide sporije i teže.

Preporučio je piti puno prirodnih sokova i nastojati što više prirodne hrane jesti sirovu. Svako kuhanje, pirjanje, prženje i sl. ubija dobre sastojke u hrani te nije prikladno za naše žive stanice. Uz to ta hrana ima loš okus pa je još dodatno solimo, paprimo i začinjamo čime postaje još nezdravija. Bitno je i piti puno prirodnih sokova, ne kupovnih!

Na kraju predavanja sudionici su imali mnogo pitanja na koje je dr. Zidrum sve spremno odgovorio. Liječenje prirodnom hranom, sirovim voćem i povrćem tumači se u desetak knjiga koje su bile predstavljene na predavanju i koje su zainteresirani na vjernici na kraju predavanja i kupili.

Stoga hranimo se kako je Bog zamislio. I doda Bog: "Evo, dajem vam sve bilje što se sjemeni, po svoj zemlji, i sva stabla plodonosna što u sebi nose svoje sjeme: neka vam budu za hranu!

Srijeda, 28. listopada A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 9 

Web Statistika

counterDanas56
counterOvaj mjesec5001
counterSveukupno906238