Blago Zadro - 19 godina od pogibije hrvatskog heroja

Blago ZadroPoginuo je 16. listopada 1991. godine blizu Trpinjske ceste, pokošen rafalom iz puškostrojnice dok je junački vodio svoje suborce u akciju. Od trojice sinova dvojica najstarijih također su se uključili u obranu, najstariji Robert (1969.) kasnije je poginuo u borbama kod Kupresa, upavši sa suborcima u tenkovsku zamku.

Blago Zadro pokopan je na vukovarskom Novom groblju 16. listopada 1998. nakon što su njegovi posmrtni ostaci ekshumirani u ljeto 1998. zajedno s 937 žrtava iz masovne grobnice na vukovarskome Novom groblju. Njegov sin Robert godinu dana poslije, identificiran je iz zajedničke grobnice u Zagrebu nakon što je godinama njegova sudbina bila nepoznata. Otac i sin Zadro počivaju na vukovarskom Memorijalnom groblju žrtava iz Domovinskog rata, u Aleji hrvatskih branitelja.

O Blagi

U dubokoj crnini i sa suzama u očima supruga hrvatskog heroja Domovinskog rata, zapovjednika obrane Vukovara 1991. godine, general-bojnika Blage Zadre, već devetnaest godina oplakuje svoga neprežaljenog supruga, koji je 16. listopada 1991. godine zauvijek ostao na Trpinjskoj cesti, na prvoj crti bojišnice.

O hrabrosti ratnog zapovjednika Blage Zadre svjedočili su vukovarski branitelji i njegovi suborci, no o Blagi kao suprugu i ocu, svjedoči njegova obitelj, koja je zauvijek ostala bez njega.

„Blago je bio pažljiv, dobar i odan suprug i izuzetno nježan i brižan otac našoj djeci.“

Obitelj Zadro živjela je pravim obiteljskim životom skrbeći o svoja tri sina Robertu, Tomislavu i Josipu. Nitko tada nije ni slutio kako će 1991. godina iz korijena promijeniti, ne samo njihov život, nego i živote svih Hrvata i nesrba u Vukovaru.

„Neprestano se pitam zar se tako moralo dogoditi? Moj je Blago pomagao ljudima, nikome nije učinio ništa nažao, nikome se nije zamjerio. Samo je želio doprinijeti ostvarenju višestoljetnog hrvatskog i svog sna o slobodnoj i neovisnoj i demokratskoj hrvatskoj državi koju, nažalost, nije dočekao“, prisjeća se Katica.

Taj je san obitelj Zadro, poput mnogih hrvatskih obitelji, platila onim najvrjednijim, životom supruga i oca i životom najstarijeg sina. Katica će se, kaže jednoga dana sigurno vratiti u Vukovar. Tako ću biti bliže svome Blagi i Robertu, rekla je udovica vukovarskog heroja, legendarnog Blage Zadre.

„U mojoj je kući nekako prazno. Nedostaju mi muški glasovi, nedostaje mi puna kuća ljudi, onako kako je bilo prije rata.“

O politici Katica Zadro ne želi govoriti. „Pljuvanje po državi pljuvanje je i po braniteljima“. Ne želi, kaže, pljuvati jer su se za ovu zemlju borili i njezini sinovi i suprug. Ružno govoreći o državi i vlasti, ma kakva ona bila, smatra K. Zadro, ružno bi govorila i o braniteljima.

Bez heroja kao što je bio Blago Zadro ne bi bilo ni slobodne Hrvatske!

Subota, 30. svibnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 31 

Web Statistika

counterDanas146
counterOvaj mjesec5001
counterSveukupno851423