Duhovna obnova

Po svetom Josipu, glavi svete Obitelji, obnovi Gospodine sve naše obitelji.

Hvaljen Isus i Marija, dragi vjernici župe sv. Josipa na Mertojaku! Postoji krivi odnos prema svecima u smislu da se pretjeruje s njihovim čašćenjem i odnosom prema njima, koji graniči s idolatrijom. Ako svece častimo na način idolopoklonstva, griješimo. To je jedna krajnost. Druga je krajnost da se svece zanemaruje do poništavanja. Sveti je Josip poslije bl. Djevice Marije najjači zagovornik u Nebu za nas. A on je toliko samozatajan da smo ga u skladu s tom njegovom samozatajnošću, čini se, i mi zatajili i negdje zaboravili na njega. Međutim, u trenucima velikih nevolja za narode, što je sada slučaj s našim hrvatskim narodom, za zajednice i za pojedince, njegova uloga i služba zagovornika izranja na površinu. I otkriva se, koliko-toliko, dubina i moć njegova zagovora koja je uvijek za nas pomoć.

Ali ne takva pomoć, da bi on umjesto nas nešto trebao napraviti. Nego, sve za nas! Ni sv. Josip, ni Majka Božja, ni Isus, ni Bog Otac, ni sv. Trojstvo, niti bilo tko drugi kome je stalo do našeg stvarnog spasenja i dobra, ne može donijeti odluku umjesto nas. Odluku za prave vrijednosti i odluku predanja Bogu. Tko to čini umjesto nekoga čini i sebi i onome kome to čini – medvjeđu uslugu.

Nedavno su u Hrvatskoj bili izbori za predsjednika. Predsjednik je izabran. Kakav će on biti, dobar ili loš, pravi ili ne, vrijeme će pokazati. Postoje pak i neki dugi izbori i netko tko zaslužuje da za njega glasujemo. Ne kao kod ovih izbora, riječima i olovkom, nego cijelim svojim bićem. Pa je dobro da provjerimo jesmo li pravog izabrali. Je li to Isus ili netko drugi, odnosno, nešto drugo. Tko je taj za kojega smo se opredijelili cijelim svojim bićem? Isus se vjernicima nudi kao onaj koji će ispuniti njihove najdublje čežnje. Ne one prizemne, nego čežnje srca. Čežnje za pravim vrijednostima. On može biti predsjednik našeg srca. No, on se nameće nego nudi.

On nema alternativu. Sve alternativne zavodljive duhovne ponude, zapravo su rušenje prve Božje zapovijedi koja ja glasi: „Ja sam Gospodin Bog tvoj. Pravi Bog sam samo ja. Nemaj drugih bogova uz mene.“ Odreci se samoobožavanja, odreci se obožavanja drugih. Odreci se da ti itko od ljudi bude toliko važan da ti zamjenjuje i zasjenjuje mjesto Boga, prvo mjesto u tvome životu. Jer tebe nije čovjek stvorio. Nego Bog stvara čovjeka po čovjeku. Po našim roditeljima. Zato im trebamo biti zahvalni, ali ne kao bogovima. Jer oni nisu naši bogovi. A ni njima ne trebamo dopustiti da nas obožavaju. Oni nas moraju ljubiti i odgajati kako treba, kako Bog zapovijeda. A ne kako izvitopereno društvo izvoljeva.

Zabluda koju „piju“ roditelji kao vodu jest da su svi drugi važniji za odgoj njihove djece nego oni, njihovi roditelji. To je laž i podvala! Roditelji, vama su djeca povjerena, ali djeca nisu vaše vlasništvo. Prema tome, tete u vrtiću, Crkva i škola nikako ne mogu zamijeniti vas, roditelje. „Dragi roditelji, zašto se zanimate za odgojni plan. Ako vam djecu odgaja ulica, dovoljan vam je plan grada.“

Na vama je,očevi, da se po uzoru na sv. Josipa sjetite, da ste vi glava obitelji. Ali ne tirani nego oni koji ljube ženu i djecu, tako da se zna da biti pravi otac znači biti onaj koji daje, koji s ljubavlju skrbi za obitelj i nudi povjerenje. Koji ljubi svoju ženu radi Boga, a ne kao božicu. I ne kao sluškinju već kao ravnopravnog partnera. I vas dvoje dužni ste ljubiti svoju djecu, ne kao bogove, nego radi Boga. I zbog toga nam treba obnova, promjena mentaliteta i djelovanja. Iz temelja nas Gospodin želi obnoviti. Ne lakirati izvana već mijenjati iznutra. Zato nam je tu sv. Josip nezamjenjiv. On će nas zagovarati kod Boga da se promijene naša iskrivljena shvaćanja i ponašanja.

Stoga, evo, dragi vjernici, drago mi je da smijem s vama podijeliti ovo nekoliko misli pred duhovnu (misijsku) obnovu koju ću kod vas predvoditi, ako Bog da, zajedno sa svojim redovničkim bratom fra Antom Babićem. Neka vas prati Božji blagoslov, zagovor Majke Marije i sv. Josipa.

Fra Miroslav Bustruc

Raspored misija

  • Nedjelja, 14. ožujka u 10:00 sati - Početak Misija. Svetu Misu predvodi fra Miroslav Bustruc.
  • Ponedjeljak, 15. ožujka u 17:30 sati - Voditelj misija.
  • Utorak, 16. ožujka u 17:30 sati - Voditelj misija.
  • Srijeda, 17. ožujka u 17:30 sati - Voditelj misija.
  • Četvrtak, 18. ožujka u 17:30 sati - Voditelj misija, Ispovijed u 16:00 sati.
  • Petak, 19. ožujka u 17:30 sati - Svetkovina Svetog Josipa! Svete Mise u 7:00; 8:30; 10:00; svečana sveta Misa u 18:00 sati - voditelj misija.
  • Subota, 20. ožujka u 17:30 - župnik.
  • Nedjelja, 21. ožujka u 10:00 - nedjeljnu svetu Misu u 10:00 sati predvodi provincijal franjevaca fra Željko Tolić.
Četvrtak, 4. lipnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 28 

Web Statistika

counterDanas24
counterOvaj mjesec1020
counterSveukupno853060