Blagdan Drinskih Mučenica

Drinske MučeniceU samostanu Marijin dom na palama živjele su 1941. časne sestre M. Jula Ivanišević, M. Berhmana Leidenih, M. Krizina Bojanc, M. Antonija Fabjan i M. Bernardeta Banja. Pomagale su siromahe bez obzira na vjeru i narod kojem pripadaju, dijelile kruh djeci obližnjeg Državnog doma i njegovale bolesnike.

Iako su svima činile dobro, a ponajviše mještanima pravoslacima, predvečer 11. prosinca 1941. četnici su opkolili samostan i sestre nasilno odveli u pravcu Goražda u Bosni i Hercegovini. Samosstan su nakon toga opljačkali i zapalili. Sestre su zajedno s nekoliko drugih zarobljenika započele svoj četverodnevni križni put po brdima i šumama Romanije, po oštroj hladnoći i dubokom snijegu. Put ih je najprije vodio do Sjetline gdje je 76-godišnja s. Berchmana, iznemogla od puta, odvojena od sestara.

Ostale sestre odvedene su u Goražde i smještene u vojarnu uz rijeku Drinu, na drugi kat. Iste večeri, 15. prosinca 1941., četnici su provalili sestrama u sobu i nasrnuli na njih. U obrani svoga dostojanstva i zavjetovane čistoće sestre su skočile kroz prozor nakon čega su noževima usmrćene i drugog dana bačene u Drinu. Sestra Berchmana ostala je desetak dana u Sjetlini, a zatim je ubijena kod pračanskog mosta. Papa Benedikt XVI odobrio je njihovo proglašenje blaženima u siječnju 2011. godine.

15. prosinca 1991. godina - pedeset godina poslije - u novovoosnovanoj župni svetoga Josipa na Mertojaku u Splitu slavljena je prva sveta misa. Od 2011. godine župa ih slavi kao svoje suzaštitnice. Svečano misno slavlje 15. prosinca u 18.00 sati.

Subota, 17. travnja A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 24 

Web Statistika

counterDanas55
counterOvaj mjesec4189
counterSveukupno949946