U susret spomendanu drinskih mučenica

Drinske mučeniceBlago vama kada vas, -zbog mene- pogrde i prognaju i sve zlo slažu protiv vas! Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! (Mt 5,11-12)

Ove Isusove riječi izgovorene na brdu blaženstava prikladan su uvod u svetost života i mučeničku smrt pet sestara iz Družbe Kćeri Božje ljubavi, poznatih kao Drinske mučenice. Sestra M.Jula Ivanišević, s. M.Bershmana Leidenix, s.M.Krizina Bojanc, s.M.Antonija Fabjan i s. M.Bernadeta Banja ubijene su u prosincu 1941. iz mržnje prema katolilčkoj vjeri i prema njihovim redovničkim zavjetima.

Njihovo mučeništvo nije zaseban i izoliran slučaj, već je dio patnje i stradanja tisuća nevinih žrtava toga razdoblja na području Bosne i Hercegovine, Hrvatske i u svijetu. Ono je plod ideologije čije se djelovanje temeljilo na principima uništenja drugih radi ostvarenja vlasstitih ciljeva. Posebna ameta bili su svećenici i redovničke osobe te crkveni objekti.

U takvoj klimi, očitih protureligioznih namjera, podnosi mučeništvo cijela redovnička zajednica čije članice potječu iz različitih zemalja: dvije su Hrvatice (jedna je porijeklom iz Mađarske), dvije Slovenke i jedna Austrijanka.

Sestre su u okolnostima rata i progona, gladi i hladnoće, optužbi i prijetnja smrti ostale vjerne Kristu i zavjetima - do prolijevanja vlastite krvi. Zato se može s pravom na njih primijeniti uzvik apostola Pavla: Tko će nas rastaviti od ljubavi Kristove? Nevolja? Tjeskoba? Progonstvo? Glad? Golotinja? Pogibao? Mač? U svemu tome nadmoćno pobjeđujemo po onome koji nas uzljubi (Rim 8,35-37).

Radi širenja glasa svetosti i mučeništva ovih Božjih službenica, u prosincu 1999. u Sarajevu je otvoren postupak za njihovo proglašenje blaaženima. Nakon uspješnog završetka postupka na biskupijskoj (2003.) i na rimskoj (2010.) razini, 14. siječnja 2011. papa Benedikt XVI. potpisao je Dekret o njihovu mučeništvu, čime je odobrio njihovu beatifikaciju. (Iz knjižice DRINSKE MUČENICE, s.M.Ozane Krajačić, nastavlja se)

Četvrtak, 4. lipnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 31 

Web Statistika

counterDanas24
counterOvaj mjesec1020
counterSveukupno853061