Osnovana podružnica HKZ MI na Mertojaku

Hrvatski katolički zbor MI osnovao je svoju podružnicu na Mertojaku u Splitu u subotu 13. prosinca u crkvi Sv. Josipa. Tom je prigodom izabrano vodstvo zajednice koja će na početku imati oko 40 mladih. Tako je za predsjednika izabran Božo Milanović, za potpredsjednika Ranko Vitas, tajnica je Jelena Čaljkušić a rizničarka Luce Buljan, kojoj je to ujedno i lijep dar za imendan. Duhovnik novoosnovane zajednice na Mertojaku je župnik don Vjenceslav Kujundžić, koji je sve to i inicirao.

Svečanost je započela misom koju je predvodio župnik Kujundžić. Ponosan na svoju mladež, župnik Kujundžić istaknuo je da mladi hoće i žele slaviti Boga i činiti dobro samo im treba pomoći, treba ih pravilno usmjeriti. U tom je duhu kazao kako je HKZ MI pravi izbor za njih jer je to katolička udruga koja promiče duhovne i općeljudske vrednote te odgovornost i ljubav prema Bogu, Crkvi i domovini. Zahvalivši svima koji su došli iz središnjice HKZ MI iz Zagreba te osobito susjedima iz Solina, župnik Kujundžić pozvao je župljane da mole za mlade, da im budu pravi primjer kako kršćanski živjeti i činiti dobro te se u dobru razvijati i rasti. Svoju je propovijed završio pozivom mladima da se otvore Božjem Duhu i njegovu milosnom djelu jer sami svojim snagama mogu malo ili ništa a s Božjom pomoću mogu mnogo.

Potom je upriličena osnivačka skupština na kojoj su sudjelovali: predsjednik središnjice HKZ MI iz Zagreba Anton Kliman, dopredsjednici Krešimir Dolić i Mate Krajina, predsjednica solinske podružnice Jasminka Perić, duhovnik solinskih Miovaca don Vinko Sanader i drugi. Oni su predstavili rad HKZ MI od njegova osnutka godine 1976. do danas.

HKZ MI djeluje kao nevladina udruga registrirana pri mjerodavnim hrvatskim institucijama i istodobno kao privatno društvo u Crkvi, temeljem dekreta Hrvatske biskupske konferencije iz 1990. Od svoga utemeljenja zajednica izdaje mjesečni list MI, koji odražava kontinuitet djelovanja i donosi aktualne sadržaje o vjerskim i društvenim temama. U sklopu HKZ MI, u Hrvatskoj djeluje dvadesetak osnovnih zajednica, među kojima zajednice u Solinu, Splitu i Rijeci imaju svoja lokalna glasila. Zajednice, kao i središnjica u Zagrebu, upriličuju mjesečne tribine, provode kulturne, ekološke, humanitarne i druge akcije, bave se izdavaštvom te osobitu pozornost posvećuju mladeži - njihovu odgoju i izobrazbi.

S tim u vezi MI gaji kontakte i s vodećim institucijama i zauzetim katolicima u svijetu. Hrvatski katolički zbor MI želi razvijati dvije značajke kod svojih članova: slobodu i odgovornost. Geslom "Bog, Crkva, Domovina" izražava ne samo prioritete svoga djelovanja već objašnjava i svu širinu tog djelovanja: miovac je obvezan živjeti svoje kršćanstvo, svoju katoličku vjeru u svim segmentima života, uvijek i na svakom mjestu, sa sviješću da služi Bogu i svojim bližnjima tamo gdje je postavljen, naglašeno je između ostaloga na osnivačkoj skupštini.

Solinski miovci predstavili su rad svojih sekcija, a njihov duhovnik don Vinko darovao je svim članovima novoosnovane zajednice na Mertojaku: nosač zvuka X. Papa-festa, list Gospin Otok i dvije objavljene knjige solinskih miovaca "Mladi pitaju" i "Razgovori", zaželjevši im plodan rad na Božjoj njivi. Riječ zahvale uime miovaca na Mertojaku uputio je prvi njezin predsjednik Božo Milanović, obećavši da će se novoosnovana zajednica po primjeru svojih starijih kolega iz Solina, Zagreba i dr. truditi slijediti pravi put: Kristov put ljubavi, pravde i istine. Na misi, kao i na svečanoj skupštini pjevala je glazbena skupina miovaca Papa-band. Svečanost je završila zajedničkim fotografiranjem i domjenkom.

Subota, 30. svibnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 31 

Web Statistika

counterDanas147
counterOvaj mjesec5001
counterSveukupno851424