Sluga Božji Josip Stadler - uzor vjere

Na misijsku nedjelju, 20. listopada 2013. godine, s. Vesna Mateljan, služavka maloga Isusa u našoj je župi, kod svetih misa u 8:30, 10:00 i 11:30 sati predstavila svetački lik utemeljitelja svoje Družbe sluge božjega Josipa Stadlera, prvog vrhbosanskog nadbiskupa.

Godina je vjere na svršetku. Papa Benedikt XVI u apostolskom pismu Vrata vjere pozvao nas je da ponovo otkrijemo dar vjere, da djelima ljubavi svjedočimo svoju vjeru, a Kongregacija za nauk vjere poziva nas da bolje upoznamo uzore i svjedoke vjere u svom narodu. Jedan od svjedoka čvrste vjere, Abrahamove nade i nesebične ljubavi u našem hrvatskom narodu bio je i Josip Stadler, nadbiskup vrhbosanski.

S. Vesna je ukratko ocrtala njegovo djetinjstvo. Rođen je u Slavonskom Brodu 1843. godine, a umro je u Sarajevu 1918. Rano je ostao bez roditelja, braće i sestara, ali mu je Bog darovao Crkvu, koju je doživljavao kao svoju ljubljenu obitelj, a u njoj siromahe koji su ga u Sarajevu nazivali sirotinjskim ocem i majkom. Prebogat je bio njegov život na duhovnom i materijalnom polju. S. Vesna se ograničila na lik Stadlera kao čovjeka koji je bio veoma osjetljiv na socijalne probleme svoga vremena.

Odmah po dolasku u Sarajevo za nadbiskupa 1882., Stadler je u prvoj pastoralnoj poslanici naslovljenoj "Pod zastavom Srca Isusova" najavio program svoga rada riječima: sad moramo mačem znanosti i mačem nauka u narodu vojevati, prosvjetu u narodu širiti, u narodu materijalno blagostanje podizati. Ostao je cijeloga života avjeran svome geslu: Imaj prema Bogu srce djetinje, prema bližnjemu srce materinje, a prema sebi srce sudačko. Posebno se zauzimao za školovanje djece i mladih kako bi podigao u Bosni intelektualce koji će djelovati na kulturnom uzdizanju tamošnjih Hrvata. Utemeljio je Družbu sestara služavki Maloga Isusa kojoj je karizma briga za siromašnu i napuštenu djecu te osamljene i nemoćne starije osobe.

Ovo je bila misijska nedjelja. S. Vesna je predstavila nadbiskupa Stadlera kao pravog misionara u siromašnoj Bosni. On je kao prvi nadbiskup došao na pusto tlo, bez katedrale, bez biskupijskog klera, bez sjemeništa i bogoslovije, kao pastir naroda koji je u velikom postotku bio nepismen, gdje su vladale zarazne bolesti i siromaštvo. I on je poput misionara u dalekim zemljama neprestano tražio pomoć od dobročinitelja, pouzdavajući se velikom vjerom u Božju providnost.

S. Vesna je također govorila o misionarskom djelovanju Stadlerovih sestara u Rwandi, koje su za vrijeme rata u toj afričkoj zemlji, silom iz nje potjerane. Spomenula je i Rwanđanku s. Jacquelinu, koja je došla u Hrvatsku i postala njihova sestra, dobro naučila hrvatski jezik, školovala se u Rimu kako bi se sa grupom sestara vratila u Rwandu, no smsrtno je stradala u prometnoj nesreći i pokopana je u sesstarskoj grobnici na splitskom Lovrincu. Također je naglasila da se jedna grupa sestara sprema za misijski rad na Haitima.

Na kraju nas je pozvala da poput Stadlera i drugih naših misionara budemo hrabri svjedoci svoje vjere najprije u svojoj obitelji, na radnom mjestu, među svojim prijateljima. I danas u našim sredinama ima puno duhovnih siromaha kojima je potreban osmjeh, lijepa riječ koja će ih ohrabriti, malo razgovora, koji trenutak našega vremena, rekla je s. Vesna. Papa franjo nas poziva da budemo osjetljivi na patnje svojih suvrem,enika, a Stadler kaže: "Iako smo siromašni materijalno, budimo bogati ljubavlju, a ljubav će naći načina kako pomoći bližnjemu u nevolji. Zapamtimo i u životu provodimo Stadlerovo geslo: Imaj prema Bogu srce djetinje, prema bližnjemu srce materinje, a prema sebi srce sudačko!

Na izlazu iz crkve mogli smo uzeti sličice sa likom i kratkim stadlerovim životopisom, još jednim, mnogima do sada nepoznatim, hrvatskim velikanom.

Četvrtak, 4. lipnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 12 

Web Statistika

counterDanas3
counterOvaj mjesec999
counterSveukupno853039