Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. (3. dio)

Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991.

 

Treći dan

Vinkovci, Đakovo, Split

Posljednji dan, nedjelja, dogovorena je misa samo za nas hodočasnike u Vinkovcima u 8:00 h. Nakon mise spremili smo svoje stvari te zahvalili pater Iliiji koji nas je darovao i prigodnim knjigama. Na kraju smo se oprostili sa svojim izvrsnim, uvijek strpljivim i gostoljubivim domaćinima, koji će nas, ako Bog da, i dogodine jednako spremno i radosno primiti u svoje kuće.

Odlučeno je da ćemo putem stati u Đakovu kako bi prvenstveno vidjeli đakovačku katedralu. Glavni inicijator podizanja ove građevine jest đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer. Tlocrt katedrale je u znaku latinskog križa. Tu simboliku na svoj način nastavlja i bitno obogaćuje raspored slika: po uzdužnoj križnoj gredi starozavjetni, a po poprečnoj novozavjetni motivi. U sjecištu ovih dviju križnih greda je oltarni žrtvenik, simbol Krista. Žrtvenik natkriljuje pozlaćena kupola, znak neba i vječnosti. Krist je tako središnja osoba i temeljna duhovna dimenzija crkve. Arhitektonski je posebno istaknut, 15 metara visok četverostrani ciborij glavnog oltara, koji nose četiri klesana mramorna stupa. Šest je pokrajnjih ili pobočnih oltara.

U kripti je grob biskupa graditelja i grobovi drugih biskupa. Čitava građevina prožeta je simbolima Slavonije te nema pločice da nije postavljena sa svrhom na svoje mjesto. U ovoj katedrali se vidi sva raskoš umjetničkog stvaranja, ali i bogastvo manjih krajeva Hrvatske s porukom da se isplati posjetiti čitavu Hrvatsku.

Polako i sigurno, u sjetnom tonu, vraćali smo se s još jednog hodočašća Gradu heroju, s raznim emocijama koje smo pretočili u jednu rečenicu koju smo upisali i u knjigu dojmova u Spomen domu Ovčari: Nikad isti doživljaj, nikad ljepši, a nikad tužniji i teži!

Subota, 30. svibnja A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 16 

Web Statistika

counterDanas121
counterOvaj mjesec5002
counterSveukupno851397