Hodočašće mladih Gospi Sinjskoj

Hodočašće mladih Gospi SinjskojViše tisuća mladih Splitsko-makarske nadbiskupije i ove se godine u subotu 13. kolovoza, prigodom svetkovine Velike Gospe, zaputilo na tradicionalno hodočašće Gospi Sinjskoj kako bi zahvalili Mariji na majčinskom zagovoru te pokorom Bogu iskazali slavu.

Okupljanje je započelo ispred crkve Gospe od Otoka u Solinu sakramentom pomirenja, kojemu je pristupio veliki broj mladeži, a nastavljeno je molitvom krunice te euharistijskim slavljem koje je pred polazak na višesatno noćno pješačenje predvodio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić u koncelebraciji s nekoliko svećenika.

Na početku mise hodočasnicima iz svih krajeva mjesne Crkve, ali i iz cijele domovine obratio se župnik i upravitelj svetišta Gospe od Otoka don Vinko Sanader kazavši da je to Gospino svetište prva postaja hodočašća od Gospe prema Gospi, zajedničkoj Majci koja nas u svojim svetištima okuplja oko svoga Sina na putu prema vječnoj domovini. Zaželio je hodočasnicima sretan put sa željom da Bog, po Gospinu zagovoru usliša njihove molitve za dobro duša, obitelji, našega naroda i Crkve.

U istom duhu svoj je pozdrav izrekao i nadbiskup Barišić naglasivši posebnost ovog hodočašća, koje ima za cilj približiti se Bogu s kojim smo u sakramentu krštenja sklopili savez vjernosti, kojemu želimo pripadati jer smo krštenjem sklopili savez vjernosti. Ono treba osnažiti našu vjeru u Gospodina, kazao je nadbiskup dodavši da ima veliki broj katolika na papiru koji ne svjedoče vjeru u svom zvanju i zanimanju.

"Neka ovo naše hodočašće ide za tim da budemo doista vidljivi kršćani, svjedoci Isusa Krista koji će u tišini srca koja je blagoslov za naš hod i život, prepoznati Božju volju i bolje, savjesnije i odgovornije živjeti stvarnost svakodnevice. Hodočašće ne smije biti bijeg od stvarnosti nego nošenje stvarnosti prema otajstvu Neba", kazao je nadbiskup Barišić te pozvao mlade da budu još prisutniji i odgovorniji u Crkvi i u društvu te da se utječu Gospi za zagovor koja ih na tom životnom putu vodi k Isusu Kristu.

Nakon mise i dobroga raspoloženja, koje mu je pridonio VIS "Papa band" iz Solina te dvadesetak svećenika koji su bili na raspolaganju za ispovijed, rijeka mladih hodočasnika, među kojima i veliki broj starijih, krenula je s duhovnim pjesmama i molitvom na usnama prema svome cilju, na dionicu dugu oko 30 kilometara.

I ove je godine za hodočasnike, osim duhovne, upriličena i tjelesna okrjepa u Dicmu kod crkve Sv. Jakova, piće i svježe pecivo za koje su se pobrinuli mladi u Dicmu sa svojim župnikom don Vladom Strikićem. Veliko mnoštvo mladeži cijelim putem je, radi sigurnosti, ophodila policija. Nakon sedam-osam sati pobožnoga i dostojanstvenog hoda u molitvi, a neki su išli i na biciklima, u osvit nedjeljnoga dana 14. kolovoza u dvorištu svetišta Gospe Sinjske okupilo se više tisuća mladih hodočasnika.

Svi su zajedno sudjelovali u svečanomu bogoslužnomu slavlju, koje je predvodio generalni vikar mons. Ivan Ćubelić. Pjevanje je animirao vokalno-instrumentalni i molitveni sastav "Signum" iz Kaštel Lukšića. Riječ dobrodošlice uputio je gvardijan samostana Gospe Sinjske fra Božo Vuleta kazavši da je najvrjednije i najsvetije ono što su ponijeli sa sobom, svoje molitve i zahvale. Potaknuvši ih da u Majci Mariji nađu trajno nadahnuće za svoj život, zaželio im je da se s ovog hodočašća vrate s pročišćenim pogledom na život i svijet te da u svakom ljudskom licu susreću Boga.

Čestitavši hodočasnicima što su izvršili svoj zavjet mons. Ćubelić je kazao da je njihova hodočasnička žrtva svjedočanstvo vjerničkog života i spremnosti na žrtvu. Naglasio je da misu prikazuje za mlade da bi Isus trajno hodio s njima kroz život i da ih ne ostavlja dugo čekati na ispunjenje molitava koje mu upućuju. Pozvao ih je da budu strpljivi s Isusom "jer on zna kad je vrijeme da usliša naše molitve".

Na početku propovijedi mons. Ćubelić je kazao da želi moliti za vrlinu ustrajnosti, koja je posebno naglašena u evanđelju, potom za vrlinu povjerenja u Boga i odlučnosti jer je, susrećući mlade, osjetio kako je u mladima strah od života, od izbora zvanja i izbora bračnog druga. A za to nema razloga jer Bog je s nama.

"Mi smo ljudi nestrpljivi i prečesto očekujemo brza rješenja, instant rješenja od Gospodina, ali Bog nas drži malo duže i želi da rastemo u svom iščekivanju i vjeri", naglasio je mons. Ćubelić. Rast u vjeri usporedio je s preskakanjem sportašice Blanke Vlašić kazavši da prva preskočena prepreka ne znači i pobjeda nego je tek nakon nekoliko preskočenih prepreka moguće pobijediti. Potaknuo je mlade na ustrajnu molitvu, kako osobnu tako i zajedničku u obitelji. Propovjednik je na kraju izrazio želju da svetkovina Uznesenja Blažene Djevice Marije "obnovi u nama vjeru u naše poslanje i vjeru u vječni život i da se odlučimo svakodnevno moliti i nedjeljom slaviti svetu misu".

Preuzeto s www.glas-koncila.hr

Fotografija iz Solina: www.ika.hr

Četvrtak, 6. kolovoza A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 17 

Web Statistika

counterDanas348
counterOvaj mjesec2579
counterSveukupno875449