Izlet - hodočašće - mlada misa - Međugorje

Izlet - Hodočašće - Mlada Misa - MeđugorjeZa one koji ne znaju, Mješoviti župni zbor često se okuplja i mimo službenih probi, bilo da je riječ o rođendanima, imendanima, godišnjicama, pričestima, vjenčanjima ili župnim proslavama, a jednom godišnje idu i na zasluženi izlet-hodočašće. Upravo na tim druženjima zadnjih godinu-dvije najviše se pričalo o odlasku u Stolac, na don Ivanovu mladu misu. Njihov, kako ga oni nazivaju, član zbora, ukazao im je posebnu čast odabravši baš njih da svojom pjesmom uveličaju taj neponovljiv i nezaboravan dan. Već tada su se počele birati pjesme, smišljati plan puta i odlučeno je da to bude umjesto jednodnevno - dvodnevno nezaboravno druženje i proslava mlade mise i jednog rođendana.

Subota, 2. srpnja, 14:30

Polazak za Međugorje je zakazan u 15h, a oni najspremniji već su na terenu ( „putna“ u tijeku) i čekaju okupljanje svih putnika. Kako je naglašeno, na put prvenstveno idu pjevači Mješovitog župnog zbora, a onda njihove obitelji i prijatelji, a na posljetku njihovi vjerni fanovi, putopisci i pratitelji (Mirjam, bez komentara)!!!

Koju minutu nakon 15h svi su na svojim mjestima i spremni, a samo nam fali don Vjence i njegova tradicionalna rečenica: „Teško mi je iz kuće izaći, a još se teže u nju vratiti“!

S nama je i još jedno poznato lice, naš vozač koji nas je prošle godine vozio u Kotor, a poznatiji kao „onaj koji je prešao preko Lovćena“ i tako zaslužio blagoslova do „devetog kolina“ (najzahvalnije Mare a.k.a. Barićka i Jase kao i cijeli prvi dio busa tete: Jela Rokova, Lenka, Neda, Vanja, Đurđa, Mara, Radojka i ostatak...)

Ruta nam počinje uz Klis (barba Neno već ugovara pečeno na povratku) do naše autoceste, pa tako zavaljeni u svoja sjedala promatramo pejsaž, bacamo lagane ćakule i smišljamo planove za naredne sate.

Veliki plus ovoga puta je to što su skoro svi putnici pjevači, kako bi se u Dalmaciji reklo nisu „gluvaši“, tako da svaka pjesma puno lijepše zvuči nego inače... Pjevaju se sve vrste pjesama, a posebno je glasno u zadnjem dijelu busa u kojem već sada, što od pjevanja i vrućine, što od Mirelinih rođendanskih poklona, žalimo za onim starim autobusima u kojima su se mogli otvoriti prozori.

U to dolazimo i do granice koju prolazimo bez većih čekanja (usprkos lubenici od 10-ak kila) i već oko 18 h smo u Međugorju, jednom od najpoznatijih rimokatoličkih svetišta na svijetu. Postalo je poznato zbog ukazanja Blažene Djevice Marije koja se kao fenomen počela javljati 1981. godine, pa je tako ove godine, u subotu 25. lipnja, obilježilo 30. godišnjicu Gospinih ukazanja.

Smješteni smo u pansionu nadomak centra, a budući da je večera dogovorena oko 20.30 h, slobodno vrijeme koristimo za odlazak na misu, svetu ispovijed, a neki i na brdo ukazanja. Planove nam je malo pomrsila kiša koja je počela neumorno padati, pa smo tako imali prilike i za mislim, neponovljivu ispovijed na otovrenom bez kišobrana ili pak silaženje s brda u japankama po pljusku, a oni koji su se na vrijeme uspjeli doslovno ugurati u crkvu Svetog Jakova (koja je središte svetišta Kraljice mira) ipak naglašavaju kako je najljepše doba za boravak u Međugorju predvečer i večer. Tada se osjeća nesvakidašnji mir, jedinstvo molitve pa možete satima ostati pred kipom Gospe kojeg godišnje posjećuje na stotine tisuća vjernika iz cijelog svijeta...

Nakon brzinskog presvlačenja i sušenja kose svi smo okupljeni za večerom uz naše ljubazne i srdačne domaćine koji imaju samo jednu želju: da im na kraju večere zapjevamo koju „našu“! Premda ih Mirjam upozorava da ako počnu, ne zna hoće li stati, oni ne posustaju pa se tako klupko počinje odmotavati.

Više od sat vremena pjevale su se pjesme, od vjerskih pa sve do ganga i ojkavica (detaljnije pitati barba Buljana i tetu Smilju), a mislim da su svi susjedni panisoni i hoteli odjekivali neumornim grlima i smijehom tako da su naši domaćini bili oduševljeni pozitivnim raspoloženjem i veseljem koje smo unijeli.

Na počinak (neki prije, neki poslije) odlazimo samo sa željom da nam ujutro svane lijep dan bez kišnih oblaka kako bi don Ivanov dan protekao bez ikakvih komplikacija, onako kako on to zaslužuje.

Nedjelja, 3. srpnja, 7:30

„Sreetan ti roooođendaaaan, sretaan rooođendan“, pjevalo se na hodniku. Talijani gledali u čudu, a teta Mirela primala čestitke. Uz pršut naše slavljenice za doručak, nije bilo šanse da zbor zakaže na misi (Instrukotr „Panis“ neopravdano strahovao).

U 8 i 30 svi smo na svojim mjestima, svečano odjeveni, raspoloženi i u molitvama s mladomisnikom koji nas za nešto manje od sata veselo dočekuje, grli, ljubi i raduje našem dolasku.

U dvorištu župne crkve Svetog Ilije Proroka u Stocu, sve je bilo spremno, kao i na susjednom igralištu na kojem su podignuti šatori, a cijela armija prijatelja, rodbine i mještana spremno je dočekivala mnogobrojne goste.

Misa je počela, kako je i predviđeno, u 11h. Na početku nam se obratio don Ivanov župnik iz Stoca, don Rajko Marković koji nas je sve osvojio svojom neposrednošću i spontanošću. Kratko predstavivši don Ivanov put, pozdravio je sve koji su u njegovu životu sudjelovali i pomagali te prepustio riječ malodmisniku. Don Ivan se uz brojne zahvale posebno zahvalio svojoj obitelji, baki i djedu, prijateljima, a između ostalih i splitskom sjemeništu i bogolsoviji kao i župama i župnicima na Mertojaku, Gradini, Stocu, Sarajevu. Potom je počela sveta misa koja je protekla u svečanom tonu, pobožnom i ponosnom ozračju.

Naš zbor opravdao je don Ivanovo povjerenje, a završni pečat njihovu pjevanju dali su mlada solistica Antonija Teskera i orguljaš Slavo Tomaš, kao i naša Ozana Šaškor koja se zboru pridružila pjevajući psalam. Na kraju mise, nakon podužeg čekanja, zajednički smo se fotografirali, a potom se uputili na proslavu. Na igralištu ispod šatora sve je bilo tip-top organizirano. Vidjelo se da je čitavo mjesto živjelo za ovaj dan, da su svi poletni i s radošću pomažu u realizaciji ove proslave. Što bi se reklo, sve je pomagalo od 7 do 77.

Jelo i piće pristizalo je sa svih strana pa je nakon zajedničke molitve i još par pozdravnih riječi krenula prava zabava. Bend je počeo podizati atmosferu i za nekih sat vremena svi su bili na nogama, od stola do stola se pjevalo, plesalo i veselilo Ivanovu velikom danu. Među uzvanicima prepoznali smo i nekoliko župljana s Mertojaka koji su također došli čestitati i veseliti se zajedno s don Ivanom. Bilo je teško uhvatiti svaki trenutak fotoaparatom pa ćete među fotografijama naći samo dio atmosfere koja je vladala.

Nakon dobre pjesme i „ića i pića“ prebrzo je došlo vrijeme za pozdrav sa slavljenikom i odlazak kućama. Uz želje za skorim susretom na Mertojaku pozdravili smo don Ivana, ostavili za sobom dva nezaboravna dana, pozdravili ljeto pred nama i razišli se razmišljajući o nekom „jesenskom“ izletu.

Foto galerija

Četvrtak, 24. rujna A.D. 2020.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Novosti iz Centra Otac Vjeko

Online gostiju: 13 

Web Statistika

counterDanas129
counterOvaj mjesec5001
counterSveukupno893175