Sveta Klara

Sveta KlaraSveta Klara rođena je 1193. godine u Asizu. Njeni su roditelji imali plan kako da je udaju, ali je ona na Cvjetnicu 1211. pobjegla zbog gorljive želje da bude kao sveti Franjo i da služi Kristu. Klarina sestra Katarina koja će kasnije biti prozvana Agnezom, pridružila se Klari. Njih su dvije jedno vrijeme živjele sa skupinom beginki u Sant' Angelu u Panzu sve dok ih sveti Franjo nije doveo u crkvu Svetog Damjana u Asizu gdje je i danas matica klarisama, ženskoj grani franjevačkog reda. Ondje im Gospodin dade sestre i njihova zajednica poče ubrzano rasti.

Klara je novi red vodila s velikom ljubaznošću i razumijevanjem, brinući se u isto vrijeme za redovničku stegu te za što savršenije održavanje zavjeta siromaštva. Prema sebi je bila veoma stroga i neumoljiva te činila oštre vanjske pokore, noseći na tijelu kostrijet, spavajući na golom tlu ili na hrpi granja. Klara je po Božjoj milosti prema zacrtanom pravilu vodila svoju zajednicu pune 42 godine. Njezin je život bio neprestana propovijed sestrama, sjajno ogledalo za nasljedovanje. 

Nekoliko legendi govori o svetoj Klari. Jedna od njih kaže kako su u zimskom danu pri susretu svete Klare i svetog Franje u samostanskom dvorištu procvjetale ruže. Druga kaže da zbog svoje klauzule svetica nije mogla napustiti samostan pa stoga nije mogla prisustvovati ni sahrani svetog Franje. U zanosu molitve doživjela je viziju: na zidu samostana nizale su se slike cjelokupnog obreda iz crkve Gospe od Anđela. Zbog toga je 1958. godine papa Pio XII. proglasio „zaštitnicom televizije“. Treća legenda kaže da je sveta Klara pomogla obraniti Asiz od Saracena.

kosa svete KlaraSveta Klara utemeljila je strogi kontemplativni red zatvorenog tipa. Sestre klarise dnevno 8 sati provedu u molitvi. Ne koriste moderna tehnička sredstva (televizor, radio, internet). Žive pokornički, nikada ne jedu meso, a petkom jedu samo kruh i piju vodu.

Svetica je umrla 11. kolovoza 1253. i tog se datuma slavi njezin spomendan. Klara Asiška proglašena je svetom dvije godine nakon svoje smrti. Zaštitnica je vezilja, pozlatara, pralja, pripisuje joj se velika moć ozdravljenja očiju i zaštite vida, a poznata je i kao pomoćnica kod mucanja i govornih mana. Na slikama se čisto prikazuje kako u ruci drži pokaznicu s Presvetim.

strip o svetoj Klari

Srijeda, 3. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 15 

Web Statistika

counterDanas126
counterOvaj mjesec571
counterSveukupno938484