Sveti Lovro

Sveti LovreSveti Lovro kršćanski je svetac rođen oko 225. godine u današnjoj Španjolskoj, u malom mjestu Huesca. Završio je školu u Zaragozi i tamo sreo papu Siksta II. Siksto ga je poveo u Rim sa sobom i ondje ga zaredio za arhiđakona rimske crkve. Na toj dužnosti sveti Lovro bio je odgovoran za sve crkvene riznice, bavio se bibliotekarstvom te je sačinio popis svih članova rane Crkve i popis skrivenog crkvenog blaga.

Kada je prefekt Rima dao uhvatiti Siksta i osudio ga na smrt, Lovro je zaželio umrijeti s njim. No Siksto mu je naredio da pričeka i da razdjeli siromasima crkveno blago. Lovro je okupio mnoštvo siromaha i bolesnika i podijelio im sve blago.

Rimski car Valerijan, znajući za blago koje se nalazi kod Lovre, dao ga je uhititi 6. kolovoza 258. g. Kada je sudac istražitelj upitao za crkveno blago, Lovro je uperio prst u siromahe govoreći „Evo blaga Kristove Crkve“. Zbog toga je bio mučen, bičevan i na gradelama spaljen. Legenda kaže da je pritom izjavio: „Ova je strana gotova, okrenite me“. Mučeništvo svetog Lovre prema pisanim knjigama zbilo se u Rimu 10. kolovoza 258. godine i zato se toga datuma slavi njegov blagdan.

U Rimu je na mjestu njegova mučenja izgrađena bazilika San Lorenzo fuori le mura, jedna od sedam rimskih bazilika. Zaštitnik je Rima, Rotterdama, Kanade, Šri Lanke, kuhara, pekara, komičara, mesara, vatrogasaca, knjižničara, kožara, siromaha, studenata, učenika…

Otprilike u vrijeme njegova blagdana, početkom kolovoza, dogodi se kiša meteora koja se naziva suzama svetog Lovre.

Srijeda, 3. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 13 

Web Statistika

counterDanas113
counterOvaj mjesec558
counterSveukupno938471