Sveti Joakim i Ana

Sveti Joakim i AnaSveti Joakim i Ana su supružnici, kršćanski sveci, roditelji Blažene Djevice Marije. Katolička crkva ih se spominje 26. srpnja.

Joakim i Ana u Bibliji se ne spominju, njihovo ime prvi put se spominje u jednom apokrifnom spisu iz II. stoljeća koji se naziva Protoevanđelje sv. Jakova. Iz prvih osam poglavlja toga spisa saznajemo o Marijinom čudesnom rođenju. Sveti Joakim prikazan je kao vrlo bogat, ali pobožan čovjek koji je svoje prihode dijelio na dva dijela, jedan je dio davao narodu, a drugi prinosio kao žrtvu Gospodinu za otpuštanje svojih grijeha.

Jednog dana u hramu, prinoseći svoju žrtvu, neki Ruben mu je stao predbacivati što sa svojom suprugom Anom nema djece jer nijedan pravednik nije ostao bez potomaka. Zbog toga se Joakim na četrdeset dana povukao u pustinju posteći i moleći kako bi od Gospodina isprosio potomka. U međuvremenu se i Ana molila Gospodinu da njoj i njenom suprugu učini čudo kao nekada Abrahamu i Sari. Ukazao joj se Božji anđeo i navijestio da će dobiti dijete. Po anđelu je i Joakim pozvan da se iz pustinje vrati kući. U zahvalu Gospodinu prinio je za žrtvu deset jaganjaca. Bogato je darovao i svećenika i narod.

„Častimo te, sveta Ano,
jer je tebi bilo dano,
da porodiš Gospu dragu,
Spasitelja Majku blagu!“
Ana je u velikoj starosti rodila kćerku i dala joj ime Marija. U trećoj godini roditelji su je prikazali Gospodinu. Protoevandelje Jakovljevo ne spominje ime mjesta Marijina rođenja. Kasniji pisci misle da je to bio Nazaret, drugi opet Seforis, Jeruzalem ili Betlehem.

Sveti Joakim zaštitnik je svih kršćanskih očeva i djedova, a sveta Ana svih kršćanskih majki i žena u trudnoći, braka, supružnika bez djece, udovica, domaćica, radnica, tkalja, krojača, stolara, rudara, siromaha, zlatara. Utječe joj se za sretnu ženidbu ili udaju, za brojnu djecu i sretan porod, za nalaženje izgubljenih stvari i za kišu te protiv vrućice, glavobolje, bolova u grudima i trbuhu i protiv nevremena.

Subota, 17. travnja A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 18 

Web Statistika

counterDanas45
counterOvaj mjesec4179
counterSveukupno949936