Sveti Ivan Krstitelj

Sveti Ivan KrstiteljSveti Ivan Krstitelj kršćanski je svetac, propovjednik, pustinjak i mučenik. Najstarije štovanje vezano uz Ivana Krstitelja odnosi se na posjećivanje njegova groba u Sebasti, nedaleko od današnjeg grada Nablusa u Palestini. Jedna od najvećih bazilika na svijetu, ona u Damasku, posvećena je ovome svecu.

Danas je to džamija, a posjetio ju je i bl. Ivan Pavao II. zajedno s poglavarima mjesnih crkava prilikom održavanja međureligijskog susreta. U srednjem vijeku njegov blagdan zvali su „ljetni Božić“. Njemu u čast podignute su mnoge crkve počevši od Lateranske bazilike u Rimu, papinske katedrale.

Ivan je živio u pustinji blizu rijeke Jordana, propovijedao blizinu Božjeg kraljevstva i obraćao mnoge, koje je potom i krstio. Evanđelje nam kaže da je Isus došao Ivanu i od njega tražio krštenje. Ivan je na Isusovo inzistiranje to i učinio, a tad se nad Isusa spustio Duh Sveti u obliku golubice i Božji glas se začuo s neba: „Ti si Sin moj ljubljeni. U tebi mi sva milina.“

Sv. Ivan Krstitelj prigovorio je kralju Herodu što je htio ženu svoga brata, Herodijadu, koja ga je zbog toga zamrzila. Čim joj se pružila prilika, na Herodovoj gozbi, iskoristila je za osvetu. Naime, njezina kći se zbog svoga plesa svidjela Herodu, koji joj je obećao ispuniti svaku želju. Na nagovor svoje majke, zatražila je glavu Ivana Krstitelja na pladnju, a Herod je obećanje ispunio.

Njegovo se rođenje slavi 24. lipnja, a mučeništvo kao spomendan 29. kolovoza. Relikvije sv. Ivana Krstitelja danas se čuvaju u crkvi Sv. Silvestra u Rimu i u Amiensu u Francuskoj. Zaštitnik je pjevača, glazbenika, krojača, kožara, krznara, vunara, remenara, gostioničara, nožara, brusača, zatvorenika, osuđenih na smrt, uzgajivača ptica, oboljelih od epilepsije, krštenika, Malte, Jordana i velikog broja gradova širom svijeta.

Srijeda, 3. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 14 

Web Statistika

counterDanas126
counterOvaj mjesec571
counterSveukupno938484