Sveti Antun Padovanski

Sv. Antun PadovanskiSveti Antun rođen je 1195. godine u Lisabonu, a naziv Padovanski dobio je jer je umro u Padovi, gdje njegovi ostaci počivaju i danas. U rodnom Portugalu zovu ga sv. Antun Lisabonski, Santo António de Lisboa.

Već u petnaestoj godini odlučio se posvetiti Bogu pa stupi u augustinski samostan. Nakon osam godina boravka u samostanu, zaredili su ga za svećenika. Nekoliko godina kasnije donijeli su u Portugal posmrtne ostatke petorice misionara franjevaca i benediktinaca koji su poginuli u Maroku mučeničkom smrću. Uzalud su ga braća iz samostana odvraćala od njegove želje da postane redovnikom sv. Frane. Već 1220. stupio je u obližnji franjevački samostan i uzeo ime Antun, u znak poštovanja prema sv. Antunu pustinjaku kojem je tamošnja kapelica bila posvećena.

Krajem iste godine od državnih je glavara dobio dozvolu da ode Maurima u Afriku kao misionar. Ali, tek što je stao na afričko tlo, oboli te se morao vratiti. Lađa ga odnese na talijansku obalu kod grada Mesine. Iako je bio slab, veselila ga je nada da će oko Duhova iduće, 1221. godine, vidjeti svog duhovnog oca sv. Franju u Asizu. Naime, sv. Franjo je pozvao sve sinove franjevce na skupštinu u Asiz, pa se i sv. Antun radosno tamo uputio iz Mesine.

Uskoro je sv. Antun počeo propovijedati. Gvardijan, kao poglavar jednog franjevačkog samostana u kojem je svetac boravio radi skupštine franjevaca i dominikanaca, naredi mu da govorom otvori skupštinu. Nakon tog govora, sv. Franjo mu je dao punomoć da propovijeda po čitavoj Italiji. Na tisuće bi se ljudi skupilo oko njegove propovjedaonice te je često pod vedrim nebom naviještao riječ Božju.

4. listopada 1226. godine umro je sv. Franjo, a kao njegov nasljednik, vrhovni glavar franjevaca, izabran je Ivan Parenti koji je sv. Antuna postavio za provincijala proširene bolognske provincije u sjevernoj Italiji. Već 13. lipnja 1231. mladi sv. Antun je umro u blizini Padove, a već u svibnju iduće godine papa Grgur IX. uvrstio ga je među svece. Godine 1263. završila je gradnja crkve u čast sv. Antunu Padovanskom, pa su njegove moći tamo bile prenesene. Tu je svečanost uveličao tadašnji glavar reda sv. Bonaventura koji je dao otvoriti lijes. Svi su se zadivili kad su vidjeli istrunulo tijelo sv. Antuna i cio, rumen, kao netaknut svečev jezik, kakav stoji i danas.

Srijeda, 3. ožujka A.D. 2021.

Donacije za župu

Svi koji žele i imaju mogućnost donirati novčana sredstva za našu župu mogu to učiniti u župnom uredu ili uplatom na žiro račun:
HR08 2407 0001 1005 6666 2

Također pozivamo da se jave svi koji se aktivno žele uključiti u život svoje župe te pomoći na bilo koji drugi način.

Raspored službe Božje

Raspored od 8. rujna

Nedjeljom
u 8:00, 9:30, 11:00 i 18:00 sati

Radnim danom, osim srijede i subote
u 18:00 sati

Srijedom i subotom
u 7:00 sati

Klanjanje pred Presvetim
i blagoslov petkom

poslije sv. Mise

Blagdanom u tjednu
u 8:00 sati

Prvim petkom u mjesecu
u 7:00 i 18:00 sati

Župni ured - uredovno vrijeme

Župni ured radi sat vremena prije večernje svete mise. Za hitne slučajeve 0-24 sata!

Online gostiju: 9 

Web Statistika

counterDanas109
counterOvaj mjesec554
counterSveukupno938467